Senegal i Gambia kamperem

Caravaning World

Podróż do Senegalu i Gambii kamperem, to prawdziwe wyzwanie dla zmotoryzowanych podróżników. Czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy?

Andrzej Walczak

Jesteśmy małżeństwem emerytów. Od kilku lat aktywnie uprawiamy karawaning. Głównie to wielomiesięczne podróże. Efektem naszych wyjazdów było już kilka publikacji prasowych (np. cykl artykułów w gazecie “Caravaning Ekspert”, które to czasopismo przez 8 miesięcy relacjonowało naszą podróż na Kretę. Największe w Polsce forum karawaningowe CamperTeam, które przyznało nam rok później nagrodę za najciekawszą podróż zagraniczną roku 2010 czyli…do Turcji i Gruzji. A w 2011 nasze fotorelacje internetowe (Albania, Ukraina-Wołyń), miały tam od sześciu do siedemnastu tysięcy wejść czytelników!)

W chwili obecnej przygotowujemy kolejną wyprawę naszym kamperem. Będzie to podróż pod nazwą “ŚLADAMI MAURÓW”.

Śladami Maurów? Czyż nie w gruzach leżą już Maurów posady?

Otóż przygotowując wyjazd, śledząc geografię i historię zorientowaliśmy się, że będziemy prawie dokładnie przemierzać te tereny, gdzie przed wiekami istniało potężne państwo Maurów. Wszak przez 500 lat panowało ono nie tylko w Afryce ale też na europejskim Półwyspie Iberyjskim (Hiszpania, Portugalia). Do dnia dzisiejszego tu i tam zostawiło ono po sobie dużo śladów materialnych i nie tylko….

Planujemy zatrzymać się i przedeptać tu europejskie “Maurów posady”. Może miesiąc, może dwa?

Biorąc pod uwagę fakt dwu, trzydniowej podróży z Polski do Portugalii, a następnie, któż to wyliczy, tej afrykańskiej, to chyba zbyt długo, myśląc o dalszej drodze?

Musisz wiedzieć, że nasze poznawanie, to powolne i dokładne zwiedzanie punkt po punkcie!

Ok. I co dalej? Czyżby… Afryka? Naprawdę?


Tak. Grudzień i styczeń to planowany pobyt w nadmorskiej części Maroka (od Tangeru, poprzez Rabat, Cassablanca, Marrakech do Agadiru). Luty i połowa marca to kilkudniowy przejazd przez Saharę Zachodnią na południe i wjazd do Islamskiej Republiki Mauretanii. Tam przez Nouakchott pojedziemy w stronę Senegalu. Tu ograniczenia wizowe do 20 dni więc musimy zmieścić się w czasie. Następnie Senegal (St.Louis i Dakar) i wjazd do Gambii.

Co obecnie zostało z potęgi Maurów i czy faktycznie leżą one w gruzach? Właśnie chcemy zobaczyć to na własne oczy i usłyszeć na własne uszy. Jeśli wierzyć statystykom, Mauretania, to dzisiaj jeden najbiednieszych krajów Afryki. Jaka jest prawda…opiszemy w dalszych relacjach.

Wyprawa więc godna najwyższej półki odkrywców. Prosimy o więcej szczegółów planowanej podróży! A terminy, cel, i koszty? Czy wszystko już ustalone?

Podróż, według wstępnych szacunków odbędzie się pomiędzy wrześniem 2012, a majem 2013 roku. Według wstępnych szacunków, to ok. 15 tyś kilometrów. Najpierw z Polski (Kraków) do Portugalii, gdzie planujemy dwumiesięczny pobyt, następnie przez Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal do Gambii. Powrót do grodu Kraka planowany jest z ominięciem Portugalii czyli przez Hiszpanię.

Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, wyruszymy z Polski 15 września 2012.

A cel wyjazdu, o który pytałeś? W wielkim, bardzo wielkim skrócie:

– poznanie kultury i architektury Maurów na terenie półwyspu Iberyjskiego i Afryki oraz

– fotorelacje w tym temacie na łamach polskiej prasy i w internecie

– zdobycie praktycznych uwag i argumentów do przekonania polskich karawaningowców, że spędzenie zimowych miesięcy, na portugalskim i afrykańskim wybrzeżu jest dla nich rzeczą realną, że o wypadzie w “czarną Afrykę” nie wspomnę!

– poznanie praktycznych możliwości uprawiania turystyki karawaningowej pomiędzy Marokiem, a krajami Afryki Zachodniej.

A koszty?
No cóż? Nie ukrywamy, że to wielkie przedsięwzięcie. Mamy nadzieję ,że patronat medialny nad naszą podróżą obejmie jak dotychczas magazyn “Polski Caravaning” (mamy już wstępne zapewnienie) ale też zgłoszenia do patronatu zostaną wystosowane w najbliższych dniach do: TVP Kraków i TVN Turbo. Portal Interia.pl już wykazał zainteresowanie naszą współpracą i zostanie prawdopodobnie patronem internetowym. Podstawowym jest jednak dla nas kontakt z Caravaning World, czego sobie i Wam życzę. Kilka polskich firm i podmiotów gospodarczych nawiązało już z nami współpracę i zostało naszymi sponsorami. Wciąż to jednak igła w stogu siana. Koszty dotarcia tam i z powrotem są powiem szczerze dla polskiego emeryta niezwykłym wyzwaniem finansowym…

Uff! I ten upał! Dacie radę?

Miesiące marzec i kwiecień, to dobry czas na ucieczkę ze strefy równikowej. Słoneczko z tego co wiem, zaczyna tam grzać już niemiłosiernie więc to chyba dobry czas na… odwrót. Wracamy przez rejon Gór Atlas w Maroku.

A kiedy w Krakowie?

Planujemy powrót przez EU do Krakowa w maju 2013 roku.

Jak Ci pomóc w realizacji projektu?

Każda forma sponsoringu jest mile widziana. Wsparcie materialne dzielę od pomocy czysto finansowej np: poprzez doposażenie kampera (tutaj: dodatkowe zabezpieczenia, pojemniki na wodę i paliwo, przetwornicę itp), a kończąc na przyzwoitym aparacie fotograficznym i drobnych souvenirach (długopisy, koszulki, znaczki, reklamówki itp. w każdej ilości).

A wsparcie medialne jest nie tyle ważne, co być może najważniejsze!

Dziękując bardzo serdecznie za rozmowę obejmujemy tą nietuzinkową wyprawę szczególną formą patronatu. Nie tylko medialnego!

Już teraz, mając nadzieję na dalsze publikacje, życzymy w imieniu całej redakcji Caravaning World szerokości, wysokości i niezapomnianych przygód!!!

 

Z Andrzejem Walczakiem “Śladami Maurów”
Rozmawiał: Kazimierz Kluska “Caravaning World”

 

Jedna odpowiedź na „Senegal i Gambia kamperem

 1. Michal pisze:

  Witam.
  Mam zamiar tez wybrac sie Ta trasa.
  Ja mieszkam w dani. Zawsze mnie interesowala podruz zachodnia strona wybzeza afryki.

  Szukam kontaktow na ta podruz
  Zamiezam wyruszyc w styczniu okolo 15-01-2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kraina Dolnego Renu

Do tej francuskiej krainy trafiamy nie przypadkowo. Bo zareklamowana jako miejsce nader zielone, w sercu którego znajdują się bajeczne, malutkie wioseczki, usytuowane między niewysokimi zalesionymi górkami.

Mozaiki nie tylko w Pafos i wodospady pełne kotów

Mimo, że stacjonowaliśmy po wschodniej stronie wyspy, jej druga część nie mniej nas ciekawiła. Dlatego długo się nie namyślając wsiedliśmy któregoś dnia do auta i w drogę.

Kamper Prestige

20-117 Lublin, ul. Podwale 15 (woj.  lubelskie)
kom. : 725 305 200

zarezerwuj@kamperprestige.pl

http://kamperprestige.pl/

Plażowanie po cypryjsku

Hura! Znowu jesteśmy na plaży! A kto z nas cieszył się z tego powodu najbardziej? Oczywiście, że Czarek…

Cypr w obliczu podziałów

Lecimy na Cypr! Takie słowa pewnie już nie raz słyszeliście od waszych znajomych. Słońce, piękne plaże, palmy i ta pewna pogoda jeszcze na długo przed i po właściwym sezonie to niewątpliwe atuty Cypru…

Wschodnia Sycylia

Nasz pobyt na Sycylii zbiegł się z wybuchem Etny, która to 3 dni przed naszym przylotem obudziła się ze snu…

W zachodniej Sycylii

Już dawno chodziły nam po głowie Włochy, które kiedyś za młodu liźnięte przez nas osobno, chcieliśmy tym razem „poprawić” razem w trójkę…

campery-jester

51-427 Wrocław, ul. Kowalska 63 (woj. dolnośląskie)
tel. : 71 3458600

info@campery-jester.pl

http://campery-jester.pl/pl/wynajem-kamperow/

Zamek Orawski – Oravský Podzámok

Są takie miejsca i w Polsce i zagranicą, które jeżdżąc tu i tam, mijamy czasem nawet i dziesiątki razy i zawsze mówimy sobie

Motorhome

05-480 Karczew, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 5  (woj. mazowieckie)
kom: 535 100 547

info@motorhome.pl

http://www.motorhome.pl/

Isle of Skye

Na tą wdzięcznie brzmiącą wyspę docieramy kamperem jedynym łączącym ją ze Szkocją mostem z miejscowości Kyle of Lochalsh…

Lanzarote – wyspa rachunku sumienia

Lot na Lanzarote to nasz ostatni skok w Świat w 2016 roku. Jako, że zahaczał on o Święta Bożego Narodzenia, stał się on dla nas nieco wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz spędzaliśmy ten właśnie czas poza domem…

Camperniki

44-196 Knurów ul. Letnia 10 (woj. śląskie)
kom. 501 283 850

camper@camperniki.pl

http://camperniki.pl/

Caravan Serwis

62-050 Mosina ul. Chopina 1a (woj. wielkopolskie)
kom. 608824800

Caravan-serwis@wp.pl

http://www.caravan-serwis.pl/

Z biletem przez Szkocję

Tak się zdarzyło i to zupełnie przypadkowo, że gdy dotarliśmy kamperem do pierwszego punktu programu na naszej mapie rzeczy według nas ciekawych bądź wartych zobaczenia w Szkocji…

Facebook

Like this

Share This

Szukaj

O Nas

CaravaningWorld to właśnie my

CaravaningWorld to właśnie my! Młoda, szalona rodzinka w składzie: Asia, Mariusz i Czarek liczący sobie już 4,5 roku. Pomysłowi, ambitni, nie lubiący stać w miejscu, staramy się nie poddać codziennej rutynie. Pracujemy a w wolnych chwilach marzymy o podróżach. Więcej o nas

Najpopularniejsze artykuły:

Kamperem do Pekinu 2015
1. Kamperem do Pekinu 2015

W zachodniej Sycylii
2. W zachodniej Sycylii

Kamperem dookoła Balatonu
3. Kamperem dookoła Balatonu

Pico del Teide – Piekielna Góra Teneryfy
4. Pico del Teide – Piekielna Góra Teneryfy

Chorwacja, Czarnogóra i Albania kamperem w rytmie Bałkanicy 2015
5. Chorwacja, Czarnogóra i Albania kamperem w rytmie Bałkanicy 2015

Finlandia – nasz kamperowy pierwszy raz
6. Finlandia – nasz kamperowy pierwszy raz

Współpraca

Rowery MTB z półki premium
Rowery MTB z półki premium

noclegi Szczawnica, pokoje Szczawnica, apartamenty Szczawnica
Bezpłatna baza noclegów

Newsletter