Określenie „kamper”, „przyczepa”  czy „piąte koło”,

to nieformalne zwroty, używane do opisania różnych pojazdów rekreacyjnych. W Europie najczęściej spotykamy kampery o DMC http://caravaningworld.pl/niezbednik/dmc-dopuszczalna-masa-calkowita nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy kempingowe , które wraz z holownikiem mieszczą się w/w tonażu. Naczep kempingowych nie widzimy wcale lub bardzo rzadko. To ze względu na przepisy drogowe, podatki, posiadane prawo jazdy czy choćby trudność manewrowania  w europejskiej ciasnocie. W świecie caravaningu  mamy ich jednak wielką różnorodność. Wszystkie one należą do grupy pojazdów rekreacyjnych (RV)  z uwagi na ogólne przeznaczenie do caravaningu. W USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii klasyfikacja, o której poniżej ma niebagatelną wartość w procesie rejestracji i późniejszego użytkowania a dla nas kierowców ze Starego Kontynentu przesiadających się na RV z  tamtejszych wypożyczalni lub planujących ich zakup i późniejsze użytkowanie w Europie, to prawdziwy orzech do zgryzienia.

Klasa  C

klasa_cTo w przypadku kamperów,  zabudowy na podwoziach klasycznych samochodach dostawczych lub ciężarowych. Przyczepy są tu średniej wielkości . Na równi jednak z kamperami posiadają  pełny węzeł sanitarny, małą kuchnię oraz oddzielne pomieszczenie sypialne często zamienne z dziennym. W kamperach  i naczepach oferowana jest też dodatkowa sypialnia w części nad kabiną kierowcy (w naczepie nad siodłem) zwana “alkową” .
Nowsze modele standardowo posiadają toaletę opróżnianą z zewnątrz, zbiorniki na wodę i ścieki , osobną kabinę prysznicową, klimatyzację , markizę, wsporniki na skuter, rowery czy wewnętrzny box ładunkowy. Starsze, przenośną toaletę i wewnętrzny prysznic  w jednym pomieszczeniu mini łazienki. Klasy C nie sposób jednak zaszufladkować w jedną definicję ze względu na wielką ilość przejściowych pojazdów, które produkowane są w każdej możliwej opcji wyposażenia i urządzenia wnętrza biorąc pod uwagę przeróżne aspekty funkcjonalności.

 

Klasa B

klasa_bTo głównie małe kampery zbudowane na samonośnym podwoziu samochodów dostawczych oraz lekkie przyczepy z prostymi udogodnieniami mieszkalnymi. To również małe naczepy przystosowane do osadzenia w siodle tradycyjnego, niedużego pickupa. Cechują się często brakiem węzła sanitarnego z mini kuchnią i zamiennym miejscem sypialno-dziennym . Są to jednak, w przeciwieństwie do wspomnianych klas pojazdy zapewniające co prawda minimum wygód ale za to maximum mobilności.

 

 

Klasa A

klasa_a

To zazwyczaj luksusowe kampery wielkości autobusów oferujące bardzo często dodatkową przestrzeń mieszkalną dzięki systemowi wysuwanych ścian („slide-out”). Klasa ta dotyczy także przyczep czy naczep kempingowych, które ze względu na bogate wyposażenie i wielkość nadają się do całorocznego zamieszkania. Są to największe i najlepiej urządzone pojazdy rekreacyjne w świecie caravaningu.

 

 

 

W Europie

wielką popularnością cieszą się pojazdy rekreacyjne klasy B i C.  RV klasy A w przeciwieństwie do np.: Ameryki Północnej, rzadko spotkamy tu na szlaku caravaningowych wypraw. Przestrzeń, szerokie wielopasmowe drogi i autostrady a także przystosowane do nich kempingi i camperparki, to bezsprzeczny atut caravaningowego krajobrazu. Nie bez znaczenia jest również fakt innego podejścia do stylu życia RV.

 

Powyższa klasyfikacja

jest bardzo powierzchowna. Istnieją bowiem inne rodzaje pojazdów rekreacyjnych, których nie sposób zaliczyć do tak ścisłego grona. Pod każdą szerokością geograficzną caravaningowcy własnoręcznie budują pojazdy dla swoich indywidualnych potrzeb czy modyfikują istniejące już RV. Mają w tym swoje piękne hobby. Istnieją tez firmy, które prześcigając się w trosce o klienta wdrażają bardzo ciekawe i nowoczesne projekty nie pasujące jednak do przedstawionych ram.

 

 

Opracowanie i korekta: Caravaning World

Foto: Caravaning World, internet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Alpo

62-030 Luboń ul.Puszkina 12 (woj. wielkopolskie)
kom. 501 75 88 89

biuro@alpo.ig.pl

http://www.alpo.ig.pl/

Kraina Dolnego Renu

Do tej francuskiej krainy trafiamy nie przypadkowo. Bo zareklamowana jako miejsce nader zielone, w sercu którego znajdują się bajeczne, malutkie wioseczki, usytuowane między niewysokimi zalesionymi górkami.

Mozaiki nie tylko w Pafos i wodospady pełne kotów

Mimo, że stacjonowaliśmy po wschodniej stronie wyspy, jej druga część nie mniej nas ciekawiła. Dlatego długo się nie namyślając wsiedliśmy któregoś dnia do auta i w drogę.

Kamper Prestige

20-117 Lublin, ul. Podwale 15 (woj.  lubelskie)
kom. : 725 305 200

zarezerwuj@kamperprestige.pl

http://kamperprestige.pl/

Plażowanie po cypryjsku

Hura! Znowu jesteśmy na plaży! A kto z nas cieszył się z tego powodu najbardziej? Oczywiście, że Czarek…

Cypr w obliczu podziałów

Lecimy na Cypr! Takie słowa pewnie już nie raz słyszeliście od waszych znajomych. Słońce, piękne plaże, palmy i ta pewna pogoda jeszcze na długo przed i po właściwym sezonie to niewątpliwe atuty Cypru…

Wschodnia Sycylia

Nasz pobyt na Sycylii zbiegł się z wybuchem Etny, która to 3 dni przed naszym przylotem obudziła się ze snu…

W zachodniej Sycylii

Już dawno chodziły nam po głowie Włochy, które kiedyś za młodu liźnięte przez nas osobno, chcieliśmy tym razem „poprawić” razem w trójkę…

campery-jester

51-427 Wrocław, ul. Kowalska 63 (woj. dolnośląskie)
tel. : 71 3458600

info@campery-jester.pl

http://campery-jester.pl/pl/wynajem-kamperow/

Zamek Orawski – Oravský Podzámok

Są takie miejsca i w Polsce i zagranicą, które jeżdżąc tu i tam, mijamy czasem nawet i dziesiątki razy i zawsze mówimy sobie

Motorhome

05-480 Karczew, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 5  (woj. mazowieckie)
kom: 535 100 547

info@motorhome.pl

http://www.motorhome.pl/

Isle of Skye

Na tą wdzięcznie brzmiącą wyspę docieramy kamperem jedynym łączącym ją ze Szkocją mostem z miejscowości Kyle of Lochalsh…

Lanzarote – wyspa rachunku sumienia

Lot na Lanzarote to nasz ostatni skok w Świat w 2016 roku. Jako, że zahaczał on o Święta Bożego Narodzenia, stał się on dla nas nieco wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz spędzaliśmy ten właśnie czas poza domem…

Camperniki

44-196 Knurów ul. Letnia 10 (woj. śląskie)
kom. 501 283 850

camper@camperniki.pl

http://camperniki.pl/

Caravan Serwis

62-050 Mosina ul. Chopina 1a (woj. wielkopolskie)
kom. 608824800

Caravan-serwis@wp.pl

http://www.caravan-serwis.pl/

Facebook

Like this

Share This

Szukaj

O Nas

CaravaningWorld to właśnie my

CaravaningWorld to właśnie my! Młoda, szalona rodzinka w składzie: Asia, Mariusz i Czarek liczący sobie już 4,5 roku. Pomysłowi, ambitni, nie lubiący stać w miejscu, staramy się nie poddać codziennej rutynie. Pracujemy a w wolnych chwilach marzymy o podróżach. Więcej o nas

Najpopularniejsze artykuły:

Kamperem do Pekinu 2015
1. Kamperem do Pekinu 2015

W zachodniej Sycylii
2. W zachodniej Sycylii

Kamperem dookoła Balatonu
3. Kamperem dookoła Balatonu

Pico del Teide – Piekielna Góra Teneryfy
4. Pico del Teide – Piekielna Góra Teneryfy

Chorwacja, Czarnogóra i Albania kamperem w rytmie Bałkanicy 2015
5. Chorwacja, Czarnogóra i Albania kamperem w rytmie Bałkanicy 2015

Finlandia – nasz kamperowy pierwszy raz
6. Finlandia – nasz kamperowy pierwszy raz

Współpraca

Rowery MTB z półki premium
Rowery MTB z półki premium

noclegi Szczawnica, pokoje Szczawnica, apartamenty Szczawnica
Bezpłatna baza noclegów

Newsletter