Butrint – Albania

Perełka archeologiczna Albanii i nie wątpliwie miejsce wielowiekowego dziedzictwa kultur to właśnie Butrint. Świetnie zachowane starożytne miasto, znajdujące się na terenie parku narodowego przy słonym jeziorze Butrinti oraz kanale Vivari, łączącym jezioro z morzem od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Butrint znajduje się za miastem Sarande, tuż nad granicą grecką, a prowadząca do niego droga w niczym nie przypomina drogi prowadzącej do tak ciekawego obiektu turystycznego.

Babtysterium w Butrint

fot. Babtysterium w Butrint

Pierwsze osady nad jeziorem Butrinti zaczęły powstawać w XII w. p.n.e. Jednak szybki rozwój miasta nastąpił w VI w. p.n.e. kiedy to Buthrotos było portem morskim i należało do miast Ligi Epirockiej. Zajmowało ono cały półwysep i wkrótce otoczono je potężnymi murami z bramami. Butrint stało się w kolejnych stuleciach ważnym ośrodkiem kultu boga Asklepiosa. Pierwsze wieki naszej ery to okres największego rozkwitu miasta już pod rzymskim panowaniem. Wówczas zostały wzniesione liczne budowle użytku publicznego takie jak łaźnie, gimnazjon, rozbudowano starszy teatr a także uruchomiono akwedukt. Zmierzch miasta nastąpił prawdopodobnie w III w. w wyniku trzęsienia ziemi. Średniowieczna historia tego miejsca ściśle wiąże się z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim.

Butrint, jako twierdza obronna została zdobyta dopiero przez wojska francuskie w 1796 roku. Jednak Francuzów wkrótce wygnał Ali Pasza z Tepeleny, który w 1807 roku wzniósł swój własny zamek u ujścia kanału Vivari do morza. Od tego czasu miasto zostało jednak całkowicie opuszczone przez mieszkańców, którzy nigdy więcej tu już nie powrócili.

Najważniejsze punkty zwiedzania Butrint:

  • ruiny sanktuarium Asklepiosa z IV w. p.n.e.
  • ruiny teatru greckiego (później przerobionego na rzymski) z III w. p.n.e.
  • chrześcijańska wielka bazylika, wczesno-chrześcijański kościół z VI w.
  • łaźnie rzymskie z II w.
  • baptysterium z mozaikami z VI w.
  • bramy miejskie (m.in. Brama Morska, Brama Lwia, zachowana niemal w idealnym stanie)
  • średniowieczny zamek wenecki z XIV w.

 

, , ,

Podobne wpisy

EuropaFrancjaRelacje z podróży

Kraina Dolnego Renu

Do tej francuskiej krainy trafiamy nie przypadkowo. Bo zareklamowana jako miejsce nader zielone, w sercu którego znajdują się bajeczne, malutkie wioseczki, usytuowane między niewysokimi zalesionymi…

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu