Drogą prawie w chmurach – samochodem przez szwajcarskie przełęcze

O tej objazdówce marzyliśmy już od pierwszych dni po przeprowadzce do Szwajcarii. Już rok wcześniej, w drodze na Sardynię, mieliśmy cichą nadzieję przejechania chociaż przez Przełęcz Świętego Gotarda (Gotthardpass). Niestety przez fatalne warunki pogodowe musieliśmy skorzystać z tunelu i obejść się smakiem. Ale teraz, będąc już stale na miejscu możemy czekać na pogodę idealną i ruszać w drogę, gdy ta tylko się trafi!

Panorama na Alpy Umeńskie
fot. Panorama na Alpy Umeńskie

Voilà! Mamy to! Hihi i znowu powracamy tu Jeepkiem, powiedzmy, że jego młodszym bratem ;P Co prawda nie zrobiliśmy całej zamierzonej pętli ale my wiemy, że jeszcze tutaj wrócimy! I to nie raz.

Cała trasa zajęła nam praktycznie cały dzień. Nie wspominam tu o ciągłych postojach pełnych zachwytów nad otaczającym nas pięknym krajobrazem. Znalazł się też czas na krótkie spacery i odwiedzenie groty lodowej w przerwach między jazdą 😉

PRZEŁĘCZ GRIMSEL – GRIMSELPASS 2165 m n.p.m.

Przełęcz Grimsel
fot. Przełęcz Grimsel

Pierwsza z przełęczy w planie naszej objazdówki. Pniemy się zakrętami ciągle w górę. Po drodze mijamy wysokogórskie jeziora, które pomimo tego, że są sztuczne i utworzone na potrzeby elektrowni wodnych, wpasowują się w krajobraz po prostu idealnie. Podróżujemy między ostrymi granitowymi skałami, zabarwionymi na zielono, które są zdecydowanie znakiem szczególnym tej przełęczy.

DROGA PANORAMICZNA – PANORAMASTRASSE OBERAARGLETSCHER

Widok na Oberaargletscher
fot. Widok na Oberaargletscher

Będąc na szczycie przełęczy Grimsel koniecznie trzeba podjechać pod Lodowiec Oberaargletscher. Prowadzi do niego 6 kilometrowa panoramiczna, wąska, jednokierunkowa droga grodzona szlabanem. Za dodatkową opłatą i w godzinach jego otwarcia (Grimselpass > Oberaar .00-.10 Uhr
Oberaar > Grimselpass .30-.40 Uhr  – ruch wahadłowy) można przenieść się w to cudowne miejsce. Co więcej na terenie tej trasy można również nocować czy to w hotelu na końcu drogi czy to we własnym pojeździe (kamperów i terenówek tam nie brakowało).  Z końcowego parkingu można wybrać się na godzinny trekking pod sam lodowiec.

PRZEŁĘCZ FURKA – FURKAPASS 2436 m n.p.m.

Przełęcz Furkapass
fot. Przełęcz Furkapass

Ta przełęcz chyba najbardziej kojarzona jest z położonego niegdyś u stóp Lodowca Rodanu, hotelu Belvedere.  To tutaj zostały odegrane słynne sceny pościgu Jeamsa Bonda w filmie Goldfinger w latach 50-tych XX w. I pomyśleć, że jeszcze wtedy lodowiec miał się dobrze i nikt nie pomyślałby, że przybywając dziś pod drzwi hotelu, po pierwsze będzie on zamknięty na cztery spusty a po drugie lodowca wcale nie zobaczymy jeśli nie wyspinamy się parę metrów w górę żlebu jaki pozostawił po sobie lodowiec. Smutne to a jednak jak najbardziej prawdziwe. Ocieplenie klimatu daje o sobie znać i to w zatrważającym tempie. Dziś lodowiec ten dziennie traci kolejne 10 cm. Być może już niedługo podziwiać nie będzie można go wcale.

LODOWA GROTA – EISGROTTE

Grota lodowa u podnóży Lodowca Rodanu
fot. Grota lodowa u podnóży Lodowca Rodanu

Jej w planach nie było. Ale jak już znaleźliśmy się na Furkapass i do tego w jej okolicach to postanowiliśmy do niej zaglądnąć. Z pospiechu zapomnieliśmy o naszych bluzach, które zostały w samochodzie i zwiedzanie zaliczyliśmy w krótkich spodenkach i krótkim rękawku 😉 Wrażenia niesamowite! Co prawda przeplatały się z poczuciem zachwytu nad pięknem natury i matki ziemi oraz samą możliwością zaglądnięcia do środka lodowca i podziwiania tego niesamowitego niebieskiego koloru! Ale też towarzyszyły nam bardzo smutne myśli, że już w krótce tej atrakcji może tutaj zabraknąć. W ogóle patrząc na Lodowiec Rodanu, w którym znajduje się owa grota, w dodatku poprzykrywany białymi płachtami, chroniącymi go od promieni słonecznych, chciało nam się dosłownie prawie płakać. Wyglądał jak zranione zwierzę, któremu nie można już pomóc a zarazem patrzy się jak powoli kona. Właśnie tutaj uświadomiliśmy sobie naocznie, jaki wpływ na naszą planetę ma ocieplenie klimatu.

Rhonegletscher i Eisgrotte przykryta płachtami
fot. Rhonegletscher i Eisgrotte przykryta płachtami
Drogi widokowe, Furkapass, Górskie przełęcze, Grimselpass, Lodowa grota, Panoramiczna droga, Przełęcze w Szwajcarii, Śladami James'a Bonda, Szwajcaria

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.