Dziś zupełnie nie spiesznie jedziemy do przepięknego Lauterbrunnen, zwanego Doliną 72 wodospadów. Dolina ta skrywa wiele tajemnic i znajduje się tutaj równie wiele cudów natury, które przyciągają w to miejsce rzesze ciekawskich turystów. To już też nasza nie pierwsza wizyta w tym przepięknym zakątku Szwajcarii. Tym razem chcemy przyjrzeć się z bliska słynnym wodospadom znajdującym się w środku góry! 10- spadkowe Trümmelbachfälle to właśnie taka perełka na skalę całej Europy. Potok Trümmelbach odwadnia samodzielnie ogromną lodową ścianę z lodowców gór Eiger ( 3970 m n.p.m.), Mönch (4099 m n.p.m.) oraz Jungfrau (4158 m n.p.m.) przepuszczając nawet do 20 000 litrów wody na sekundę ze swojego regionu, zajmującego ponad 24 km2. Razem z wodą transportowane jest ponad 20 000 ton głazów i firnu rocznie. Robi wrażenie, prawda?

Wodospady Trümmelbachfälle
fot. Wodospady Trümmelbachfälle

Już po przekroczeniu wejścia docierają do naszych uszu donośne dźwięki spadającej wody. Kierujemy się prosto do całkiem sporej windy, której szyb został wykuty w skale. Tym samym stało się możliwe zaglądnięcie do wnętrza góry i podglądnięcie tego jednego z cudów natury. W ekspresowym tempie jesteśmy wywiezieni na wysokość 7 wodospadu i stamtąd rozpoczynamy zwiedzanie. Podchodzimy aż pod 10 kaskadę, która znajduje się w środku skał. Tutaj robi się już chłodniej, jest to więc idealne miejsce na ucieczkę przed letnimi upałami. Głośne grzmienie i dudnienie robi się jeszcze bardziej potężne, tak że musimy do siebie krzyczeć aby się usłyszeć. Na terenie wodospadów dostępne są specjalnie przygotowane ścieżki oraz platformy widokowe, z których możemy zerkać na naprawdę ogrom i siłę płynącej tu wody. Kierujemy się ku następnym kaskadom, dalej schodząc już w dół.

Wodospady Trümmelbachfälle
fot. Wodospady Trümmelbachfälle

Ścieżka prowadzi co rusz to przez skalne tunele, to wyekspozycjonowanymi tarasami czy też schodami. Wszystko to po to by móc dojrzeć wodny żywioł. Wydrążone w skałach tunele wodne są dość wąskie i woda naprawdę sprytnie się przesmykuje między nimi. A nam ciężko to wszystko ustrzelić w obiektywie aparatu! Gdy pojawiamy się na samym dole aż trudno uwierzyć, że ten głośny, silny górski potok zamienia się w spokojną rzeczkę o pięknym kolorze, która płynie sobie  majestatycznie doliną. Nad strumień ten przybywa równie wielu amatorów piknikowania co wcześniej turystów goszczących nad wodospadami  Trümmelbachfälle.

 

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Wstęp: dorośli – 11 CHF, dzieci (6- 15 lat) – 4 CHF
  • Obowiązuje zakaz poruszania się z wózkami oraz z psami
  • Obowiązuje zakładanie maseczek w windzie
  • Obiekt czynny jest: Kwiecień – Listopad 9-17 h , Lipiec – Sierpień 8:30-18 h
  • Parking bezpłatny pod restauracją przy wodospadach
Kanton Bern, Lauterbrunnen, Wodospady

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.