Późnym popołudniem przybywamy do miasteczka Provadia, znajdującego się jakieś 54 km na zachód od Warny. Zapuszczamy się na te tereny ze względu na wznoszący się tu na pionowych skałach bizantyjski fort wojenny Ovech.

Znowu dojeżdżając do naszego nowego celu, czujemy się trochę zdezorientowani czy aby na pewno jedziemy w dobrym kierunku. Dopiero niespełna parę kilometrów przed fortem ukazują nam się znaki z informacją o rzekomej atrakcji. Hura nie zabłądziliśmy!

Fort Ovech

fot. Fort Ovech

Cała fortyfikacja, jak już wcześniej wspomniałam, wznosi się na ogromnym skalnym płaskowyżu, wyrastającym wprost spod miasteczka Provadia. Fort Ovech pochodzi z IV wieku i był budowlą należącą do części obronnych królestwa Bizancjum. Jednak swoje złote czasy fort ten przeżywał dopiero między XII a XIV wiekiem.

Z widokiem na Fort Ovech

fot. Z widokiem na Fort Ovech

Tu z dołu całość wygląda dość obiecująco. A zwłaszcza obiecujące wydają się być widoki gdy już znajdziemy się na górze. Zaczynamy więc spacer po jego pozostałościach. Z małego parkingu u jego podnóży, po uiszczeniu drobnej opłaty, wspinamy się licznymi schodami na szczyt płaskowyżu. Wszystkie schody wykute są z kamienia a przede wszystkim ostatni odcinek ścieżki zabezpieczony jest już metalowymi poręczami aby ułatwić nam wejście po dość śliskich i już nieco zdeformowanych schodach. W końcu ukazuje nam się ogromna równa przestrzeń i ruiny fortyfikacji.

Tu naprawdę mocno wieje!

Fort Ovech

fot. Fort Ovech

Choć dziś nie zostało tu już zbyt wiele do oglądania, możemy sobie wyobrazić jak wyglądało to całe fortowe miasteczko na podstawie licznych rysunków i tablic informacyjnych,, Kamienne pozostałości po dawnych budowlach są tu dość dobrze opisane, szkoda tylko, że w większości po bułgarsku… Pełen podziw wzbudza w nas studnia, głęboka na 79 metrów, która była tu dawniej jedynym źródłem wody, oprócz tanków na wodę deszczówkę! Dodatkową atrakcją jest tutaj most o długości 150 metrów łączący dawny fort z płaskowyżem Tabilite. I chyba właśnie ten most nadaje temu miejscu charakter i sprawia, że ten punkt podróży staje się jeszcze ciekawszy i warty odwiedzenia w czasie włóczęgi po bułgarskim kraju.

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Fort Ovech – GPS 43.175486, 27.447787 , (43° 10′ 31.7496” N 27° 26′ 52.0332” E), posiada 3 wejścia, zachodnie wejście to oryginalna metalowa spirala 111 stopni, mająca swój początek w mieście Provadia, najbardziej popularnym jest wejście północne.
  • Cena biletu: dorośli 2 BGN, dzieci 1 BGN
  • Możliwość wstępu cały rok od 8-18 h
,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu