Galeria Figur Stalowych

Co Wy na to, aby przenieść się na chwilę do świata bajek czy też filmów znanych nam z ekranów kinowych? Spotkać samego Bumblebee, jednego z bohaterów transformersów to chyba przecież marzenie nie jednego chłopca! Nie ważne czy dużego czy małego… A może  po prostu chcielibyście właśnie wsiąść do super wypasionego samochodu? Spotkajmy się więc w Krakowie na wystawie figur stalowych!

To waśnie tu w naszym ukochanym Krakowie w budynku Starego Dworca mieści się pierwsza na świecie Galeria Figur Stalowych, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Brzmi nieźle, co nie? Inne lokalizacje tej unikatowej wystawy znaleźć możecie również w Pruszkowie, Warszawie, Gliwicach oraz w czeskiej Pradze.

Super bryka

fot. Super bryka

Sam pomysł realizacji tego projektu powstał na…złomowisku „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie. Inicjatorem i kreatorem tego przedsięwzięcia jest „Jose” Mariusz Olejnik, który od 2011 roku realizuje swój unikalny w skali światowej pomysł.

Pierwszą rzeźbą zapoczątkującą ten wspaniały projekt był stolik ze szklanym blatem, wykonany z bloku silnika V8. Dziś ponad 120 rzemieślników w międzynarodowym zespole wykonuje na całym świecie przeróżne rzeźby. Inspiracji nie trzeba szukać daleko. To postacie z bajek, filmów science fiction, politycy, gwiazdy ze świata muzyki, zwierzęta a także hity motoryzacji. Artyści nie rzadko poświęcają tysiące godzin aby efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich.

Gwiazda wystawy - Bumblebee

fot. Gwiazda wystawy – Bumblebee

Podstawowym budulcem figur jest złom stalowy w postaci kół zębatych, elementów skrzyni biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, śrubek oraz nakrętek. Waga rzeźb kształtuje się na poziomie od 50-100kg aż nawet do 1200kg, w których zawiera się cała grupa rzeźb. Wszystkie te figury to autentyczna praca ręczna, do której niezbędna jest spawarka, palnik, młotek i przecinarka. Rzeźby powstają na podstawie prototypu figur w skali 1:18 a wykonanie trwa od 1 do 8 miesięcy. Najbardziej czasochłonne są modele samochodów, które są w 90% odzwierciedleniem bryły oryginału a ich stworzenie to aż 7000 roboczogodzin, w wykonaniu 4 rzemieślników!

Dotychczas powstało 450 figur, ale twórcy na tym nie chcą poprzestać i serdecznie zapraszają nas wszystkich do współpracy i dzielenia się propozycjami stworzenia nowych postaci!

HISTORY LAND

W budynku Starego Dworca mieści się również wystawa History Land, która obejmuje bardzo ciekawą ekspozycję przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii naszej Polski. Wszystkie makiety wykonane są z … klocków Lego! A że dzieciaki klocki uwielbiają, to w bardzo ciekawy i przystępny jak na maluchy sposób, mogą trochę naszej polskiej historii wchłonąć. Znajdziemy tu makiety m.in Rynku Krakowskiego, Kościoła w Jasnej Górze, Biskupina, Stoczni Gdańskiej a dzięki interaktywnym rozwiązaniom stajemy się częścią przeżywanej historii. I tak na przykład Czarek został fanem Bitwy pod Grunwaldem a obrona Westerplatte także zrobiła na nim nie małe wrażenie!

Rycerze polscy w Bitwie pod Grumwaldem

fot. Rycerze polscy w Bitwie pod Grumwaldem

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Galeria Figur Stalowych History Land– lokalizacja Kraków

Stary Dworzec PKP

Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3

31-154 Kraków

  • Wstęp – bilet normalny 30 zł, ulgowy 17 zł
  • Bilet łączony z History Land (klocki Lego): normalny 45 zł, ulgowy 32zł

 Tu możecie kierować swoje propozycje nowych figur do galerii: biuro@galeriafigurstalowych.pl

, , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu