To jeden ze skarbów natury jakimi może poszczycić się Irlandia Północna. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1986 roku. To wyjątkowe miejsce tworzą kolumny skał bazaltowych, powstałe po wybuchu wulkanu. Na terenie Grobli Olbrzyma znajduje się ich około 40 tysięcy.

fot. Giants Caseway
A dlaczego właściwie jest to Grobla Olbrzyma? Legenda głosi, że jest ona dziełem właśnie irlandzkiego olbrzyma, który został wyzwany na pojedynek przez szkockiego olbrzyma. Aby dostać się do Szkocji i nie mocząc się w oceanie, wybudował on groblę i dzięki niej mógł przedostać się na teren przeciwnika „ o suchej nitce”. Gdy jednak zobaczył swojego rywala, przeraził się jon jego wielkością i wrócił z powrotem do siebie. Tam wymyślił, że przebierze się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przyszedł za nim do Irlandii przeraził się jeszcze bardziej jak tylko zobaczył owe dziecko. Jak wielki byłby zatem dorosły olbrzym, skoro ten już jest tak wielki? Postanowił więc uciec szybko do Szkocji, rąbiąc za sobą groblę aby irlandzki potwór nie mógł za nim przybiec.
Historia ciekawa, tym bardziej, że po stronie szkockiej na Wyspie Staffa znajduje się grota Fignal’s Cave, o takiej samej strukturze skalnej…

fot. Bazaltowe skały Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej
Tym razem pogoda nam nie sprzyja i jest dość pochmurnie i zarazem trochę deszczowo. Naszego kampera parujemy przy drodze niedaleko atrakcji, jak wiele innych aut i zmierzamy ścieżką w stronę grobli. Do pokonania mamy spory kawałek schodów w dół, gdyż znajdujemy się na klifie a skały położone są tuż pod nim. Część turystów podąża za nami, inni idą w stronę Visitor Centre. Tam dostępny jest autokar, który podwozi bezpośrednio pod atrakcję. Przechodząc przez centrum turystyczne trzeba wnieść jednak opłatę.
Zachwyceni idealnym kształtem skał nie możemy się nadziwić jak dokładna potrafi być matka natura!