Peak District to wyżyna w centralnej i północnej Anglii a w południowej części Gór Pennińskich. Swym zasięgiem obejmuje przede wszystkim hrabstwa Derbyshire, a także Cheshine, Greater Manchester, Staffordshire oraz South Yorkshire i West Yorkshire. Większą cześć tejże wyżyny zajmuje, utworzony w 1951 roku Park Narodowy – Peak District National Park, który jest zarazem pierwszym parkiem narodowym powstałym w Wielkiej Brytanii. Te 1404 m2 geograficznie można podzielić na dwie części: północną tzw. Dark Peak, gdzie dominuje krajobraz rozległych wrzosowisk oraz na cześć południową tzw. White Peak, uformowaną głownie z wapienia.

fot. Blue John Cavern
My do Peak District przybywamy z powodu jaskiń, których jest tu kilka i które cenione są również w świecie grotołazów. Wybór nie jest łatwy, jednak po krótkiej analizie decydujemy się na Blue John Cavern w pobliżu miasteczka Castleton, odznaczającej się jedynymi na świecie ( oprócz niedalekiej Treak Cliff ) złożami niebiesko-żółtego fluorytu o nazwie John Blue.
Jaskinię zwiedzamy w niewielkiej grupie razem z przewodnikiem, który prowadzi nas przez komory m.in. Wielką Jaskinię Kryształową, Jaskinię Wodospadu i Salę Lorda Mulgrave’a. W niektórych miejscach na ścianie możemy zaobserwować owy fluoryt, który jak dla naszego oka odcień ma bardziej fioletowy niż niebieski. Co ciekawe minerał ten jest wciąż wydobywany kilofem poza sezonem turystycznym i przerabiany na różnego rodzaju biżuterię, dostępną tylko w okolicznych sklepikach. Nazwa Blue John prawdopodobnie pochodzi od francuskiego „bleu-jaune” oznaczającego niebiesko-żółty a wydobywany jest już na pewno od XVIII wieku choć pierwsze wzmianki o tym pięknym kamieniu pochodzą już z czasów rzymskich.

fot. Fluoryt Blue John
Będąc już wcześniej w paru różnych jaskiniach, zwłaszcza tych na terenie Tatr, Blue John Cavern wydawał nam się zupełnie odmienną formą, w której dominowały ogromne, puste przestrzenie, wyżłobione przez wodę. W szarych, kamiennych ścianach jaskini dostrzec można bez trudu skamieliny, które miliony lat temu żyły w morzu a potem w wyniku procesów geologicznych opadły na dno i uwieczniły się w skałach. Próżno szukać w niej stalagmitów czy stalaktytów – choć podobno w ostatniej komnacie wis ukryty jeden całkiem spory stalaktyt o czym poinformował nas przewodnik.
PRZYDATNE INFORMACJE:
- Jaskinia Blue John Cavern – GPS 53°20’43.9″N 1°48’12.7″W, cena dorośli £11 , dzieci £6 , parking bezpłatny
- Przydatny link: bluejohn-cavern.co.uk
- Jaskinie w okolicy: Treak Cliff, Speedwell Cavern, Peak Cavern, Pool’s Cavern