Jeździec z Madary – międzynarodowy symbol Bułgarii

Znowu gnamy! Ścigamy się z zachodzącym słońcem. Gdzieś daleko na horyzoncie pojawiają się też deszczowe chmury. A przed nami kolejne bardzo ciekawe miejsce. Jakby tego było mało, nasza wyobraźnia płata nam figla! Bo szukając jeźdźca na koniu wykutego w skale, nie sposób wyobrazić sobie go inaczej, niż wielki majestatyczny pomnik, będący widoczny już z daleka.

A jednak nie!

Jeździec z Madary

fot. Jeździec z Madary

Rzutem na taśmę dojeżdżamy do wsi Madara. Nieopodal niej znajduje się owe cudo. Wyskakujemy z auta, kupujemy bilety wstępu i prawie biegniemy po chyba setce schodów do celu by ujrzeć … malutką płaskorzeźbę, przedstawiającą naszego jeźdźca na koniu… . Hmm sami nie wiemy co myśleć. W głowach pojawiają się wątpliwości. Mogliśmy po prostu taką atrakcję sobie odpuścić i jechać dalej… tym bardziej, że w powietrzu jednak wisi jakaś burza. No cóż, pstrykamy foty i dalej zdyszani zaczynamy kierować się ku wyjściu.

Madara Rider

fot. Madara Rider

Wtem przed nami ukazują się liczne drogowskazy. Teraz, w drodze powrotnej, na spokojnie możemy im się przyjrzeć. Spoglądamy na niebo i decydujemy się jeszcze na krótki spacer, no bo jak już tutaj jesteśmy… .

Najpierw kierujemy się wysoko w górę i znowu pokonujemy tysiące tym razem już wykutych w skale stopni by znaleźć się na szczycie góry wśród ruin Fortu Matora. Fortyfikacja ta pochodzi z 1388 roku i miała za zadanie ochraniać Państwo Bułgarskie przed najazdem Turków. Widoki są stamtąd przepiękne!

Na tych skałach znajduje się Fort Matora

fot. Na tych skałach znajduje się Fort Matora

Gdy znajdujemy się znowu na dole, wybieramy ścieżkę prowadzącą do jaskiń w okolicach naszego Konika. Tu spotykamy paru spacerowiczów, których chyba również obcowanie z jeźdźcem nie trwało za długo. Możemy tutaj znaleźć małą jaskinię czy Grotę Nimf- otwartą grotę o bardzo dobrej akustyce.

Jedna z jaskiń na terenie kompleksu UNESCO Jeźdźca z Madary

fot. Jedna z jaskiń na terenie kompleksu UNESCO Jeźdźca z Madary

A co najważniejsze, odjeżdżamy z Madary jeszcze w pełni skąpani w słońcu!

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Jeździec z Madary Мадарски конник – GPS 43.277424, 27.118873 , 43° 16′ 38.7264” N 27° 7′ 7.9428” E , średniowieczny relief naskalny, wpisany w końcówce lat 70-tych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To również jedyny taki zabytek w całej Europie. Relief wykuty jest w skale piaskowca na wysokości ok. 23 m i przedstawia jeźdźca oraz biegnącego za nim psa. Jeździec włócznią przeszywa lwa, który leży pod przednimi nogami konia.
  • Ciekawostką jest, że Jeździec z Madary został uznany za międzynarodowy symbol Bułgarii oraz możemy go znaleźć na wszystkich monetach poza 1 lewem
, , ,

Podobne wpisy

BułgariaEuropaRelacje z podróży

Fort Ovech

Późnym popołudniem przybywamy do miasteczka Provadia, znajdującego się jakieś 54 km na zachód od Warny. Zapuszczamy się na te tereny ze względu na wznoszący się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu