Kanion Szaryński (Czaryński) – Kazachstan

Nie daleko granicy Kazachstanu z Kirgistanem znajduje się miejsce niezwykłe. Z głównej drogi niczego nie widać. A żeby się tam dostać należy skręcić przy małym drogowskazie z napisem canyon w drogę szutrową i podążać nią jeszcze 18 km przed siebie. Docieramy w końcu do szlabanu przy posterunku chłopaków w mundurach, którzy spisują numery naszego samochodu miło przy tym z nami gawędząc i zachwycając się pojazdem typu kamper. A i oczywiście kupujemy bilety wstępu na teren Kanionu Szaryńskiego, miniatury Grand Canyon w Kolorado.

Miejsce to znajdujące się nie daleko gór Tienszan, ciągnie się na długości ponad 150 km wzdłuż rzeki Szaryn ( koordynaty GPS 43°21’11.30″N, 79° 4’38.49″E ). Skały osadowe tworzące kanion liczą sobie tu ok. 12 milionów lat i osiągają miejscami wysokość nawet 200 metrów.

Wjeżdżamy na teren kanionu w poszukiwaniu dobrego punktu widokowego i zarazem noclegowego, tak aby zmieściła się tam cała nasza ekipa rajdowa. Zaletą tego miejsca jest nie wątpliwie to, że teren, na którym znajduje się owy kanion jest ogromny a i turystów jest tu po prostu garstka. Odpowiednia miejscówka zostaje zatem szybko znaleziona a i widoki, które się przed nami roztaczają są również imponujące.

Następnego dnia eksplorujemy kanion. Niestety okazuje się, że wjazd na dno kanionu naszym kamperem jest niemożliwy przede wszystkim ze względu na wysokość samochodu. W jednym punkcie droga przechodzi tam pod niskimi skałami co uniemożliwia jazdę dużymi pojazdami. Pozostaje nam więc piesza wędrówka.

Mimo iż Kanion Szaryński swoją budową przypomina Wielki Kanion i nazywany jest jego młodszym bratem, ciągle jest to miejsce jak na swoją wielkość dzikie i jeszcze nie zadeptane przez miliony turystów. I tak niech pozostanie.

Kamperem do Pekinu, Kaniony, Kazachstan, Rajd Wenecja-Pekin, Śladami Marco Polo

Podobne wpisy

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Wygląda równie pięknie, co Wielki Kanion. To dobrze, że są jeszcze takie miejsce, których nie naruszyła niszcząca działalność tłumów turystów. Co prawda na przysłowiowym „końcu świata”, ale są ;).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.