Krokusowe polany na Rämisgummen

Wiosna zagościła już u nas chyba na dobre. Słonecznych dni wcale nie brakuje a skoro już przyszła to i wdzięcznie obsypała góry przeróżnymi kwiatami. Wśród nich są te chyba najbardziej przez turystów kochane i chyba też najchętniej fotografowane. Krokusy. Właśnie w ich poszukiwaniu wybraliśmy się na wędrówkę na polany Rämisgummen.

Region Emmental, w którym właśnie się znajdujemy to przede wszystkim zielone pastwiska, usytuowane na wzgórzach, poprzecinane lasami i ogromnymi gospodarstwami. To taki sielankowy krajobraz z przepiękną panoramą na Alpy Berneńskie z jednej strony a na Jurę i Schwarzwald z drugiej. Można tu wędrować bez liku. Nam te widoki przypominają czasem Gorce, Pieniny czy również Bieszczady.

Emmental

fot. Emmental

Dzisiejszą wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Eggiwil. Charakterystyczne dla tego regionu są  stare drewniane mosty, wyglądające niczym tunele zawieszone nad rzekami. Drewno było i jest dla Emmental najważniejszym materiałem budulcowym. Na uwagę zasługują również same gospodarstwa, które są naprawdę potężne. Bardzo często jeden budynek spełnia rolę domu, stodoły i stajni dla zwierząt a do tego pokryty jest ogromnym dachem!

Gospodarstwa w Emmental

fot. Gospodarstwa w Emmental

Maszerujemy w wesołych nastrojach. Gdzieniegdzie na trasie w cieniu zalega jeszcze trochę śniegu. Ale jest to ilość bardzo znikoma. Mijamy pierwsze duże wzgórze Pfyffer (1315 m n.p.m.) i po chwili docieramy do Rämisgummenhoger. Na tym odcinku znajdują się owe polany, które wiosną całe skąpane są w krokusach. My chyba jednak wybraliśmy się za wcześnie na tą wycieczkę z myślą podziwiania w pełni rozwiniętych kwiatów, bo tutaj zaczęły one dopiero co przebijać się przez starą trawę. Co prawda parę roślinek udało nam się uchwycić wzrokiem i aparatem, ale nie było ich tam jeszcze na tyle dużo żeby powiedzieć to krokusowe wow!

Rämisgummen

fot. Rämisgummen

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Parking: bezpłatny parking pod Urzędem Gminy ( Gemeinde)
  • Czas: 4h 30 min
  • Odległość: 19 km
  • Trasa: Eggiwil (739 m) – Heidbül (745 m) – Hürlisegg (1192 m) – Pfyffer (1315 m) – Rämisgummenhoger (1300 m) – Chäserenegg (1269 m) – Blapbach (1109 m) – Hintereggli (1079 m) – Hofacker (738 m) – Eggiwil
  • Trudność: łatwa, T1 Wanderweg
, ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu