Królowa gór regionu Emmental – Napf

Mieszkamy u wrót regionu Emmental, takich szwajcarskich Pienin. Wśród tych zielonych, często porośniętych lasami pagórów, króluje jeden wierzchołek – Napf (1408 m n.p.m.). Dobrze go już znamy z naszej pierwszej szwajcarskiej wycieczki. Nieźle się wtedy umordowaliśmy aby na niego wyjść. Tej wiosny postanowiliśmy odwiedzić go jeszcze raz ale tym razem w wersji bardziej lajtowej. Na Napf prowadzi wiele dróg. Są te dłuższe i te krótsze. Teraz po lepszym rozpoznaniu terenu i okolicy, w której mieszkamy znaleźliśmy bardzo fajna trasę a w dodatku zatacza ona koło więc nie musimy iść i wracać tą samą drogą.

Trasa: Wiggernhütte – Stächelegg – Napf – Wiggernhütte

Jedziemy samochodem do pobliskiego Hergiswil i tam za drogowskazami podążamy do Wiggernhütte, gdzie znajduje się duży leśny parking. Stamtąd na szczyt prowadzą dwie drogi. Trzeba się upewnić, że w górę idziemy tą przez gospodarstwo Stächelegg. Jest ona parę minut dłuższa ale za to bardzo przyjemna i wysokość, którą pokonujemy jest nam stopniowo dozowana. Ta druga droga jest szybsza ale prawie cały czas zasuwa się zygzakami ostro w górę. Ta trasa czeka nas więc na zejście. Po jakiejś godzince docieramy do gospodarstwa i tam robimy pierwszy postój z kawką, piwkiem Napf i ice tea na wynos. W ofercie jest również parę naprawdę regionalnych przysmaków jak kiełbaski, suszone mięso czy górskie sery.  Nie jesteśmy sami. Piękna, ciepła wiosenna niedziela przyciągnęła tu mnóstwo wędrowców i fanów e-bike’ów. Stąd możemy już podziwiać piękną panoramę na dolinę Emmental.

Do schroniska-hotelu na Napf mamy już niedaleko. Jeszcze tylko jedno ostrzejsze podejście i jesteśmy na szczycie. A tu ludzi jest już naprawdę co niemiara. Spotyka się tutaj wiele szlaków z różnych stron regionu Emmental. Każdy przychodzi tu po piękne widoki i z pewnością dobre jedzenie serwowane w schronisku. My jak i za pierwszym razem zamawiamy wielką porcję frytek! Znajdujemy miejsce na kocyk. Okazuje się, że siadamy prawie w tym samym miejscu co wtedy, gdy byliśmy tu pierwszy raz. Zaczynamy więc wspominać naszą wędrówkę prawie z przed 2 lat.

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • GPS Parking Wiggernhütte – Wiggernalp Parkplatz (gratis)
    47°00’58.4″N 7°56’33.6″E
  • Długość trasy: 6,7 km
  • Czas : 2,3 h
  • Trudność trasy: łatwa
  • Przewyższenie: 434 m
, , , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu