Kruja – źródło Albanii.

Kruja, miasto leżące ok. 30 km na północny wschód od Tirany, u podnóża gór o tej samej nazwie, uważane jest za kolebkę państwowości albańskiej. W XII w. była stolicą pierwszego czysto albańskiego państewka, księstwa Arber, które powstało tu ok. 1190 r. Sama nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od albańskiego słowa „krua” oznaczającego „źródło”. W 1408 roku urodził się tutaj największy bohater narodowy Albanii – Gjergji Kastrioti Skënderbeu, czyli Jerzy Kastriota Skanderbeg.

Kruja, jako miasto strategicznie położone z widokiem rozpościerającym się na Morze Śródziemne, posiada zamek, który przez prawie 35 lat stawiał opór wojskom tureckim. Niestety dziś można podziwiać jedynie fragmenty fortyfikacji pamiętającej jeszcze czasy Justyniana oraz masywną bramę obronną z XI wieku.  Część zabudowań w obrębie twierdzy pochodzi z późniejszego okresu, a główny budynek w którym mieści się dziś Muzeum Skanderbega wzniesiono dopiero w 1982 roku.

Kruja powinna kojarzyć się także z tureckim bazarem, który znajduje się u podnóża zamku. Wąska, brukowana uliczka zastawiona jest drewnianymi stoiskami obwieszonymi barwnymi, ręcznie tkanymi tkaninami, dywanami oraz wszelakiego rodzaju ozdobami. Miejscowi handlarze zapraszają nas do zakupu regionalnych smakołyków, alkoholu, pamiątek z wizerunkiem zamku czy herbem Państwa Albańskiego, jak również możemy zaopatrzyć się w wszelkiego rodzaju antyki.

W Kruji znajduje się również Muzeum Etnograficzne, które jest najlepszą tego typu placówką w całej Albanii. Mieści się w oryginalnym otomańskim domu bogatej rodziny Toptanich, na terenie zamku. Można obejrzeć tam oryginalne sprzęty i malowidła ścienne sprzed 100 lat, a także wyposażenie pomieszczeń gospodarczych i dawnej łaźni parowej.

, , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu