Most Geierlay – najpiękniejszy most linowy w Niemczech

Tak się składa, że o tym miejscu myśleliśmy już poprzedniego lata. Tak na dobry początek naszych wojaży po Niemczech. Ale… zeszło nam z tym aż do tegorocznej jesieni. A więc korzystając, że trwa właśnie ta piękna złota jesień przyjeżdżamy do miejscowości Mörsdorf, by rzeczywiście sprawdzić co kryje się pod nazwą Geierlay.

360 metrów stalowo-drewnianej konstrukcji wiszącej 100 metrów nad ziemią, otwartej dla turystów od października 2015 roku. Most Hängeseilbrücke Geierlay to więc most nie byle jaki, bo do maja 2017 roku był najdłuższym mostem linowym w całych Niemczech. Teraz pozostało mu miano tego najpiękniejszego (obecnie ten najdłuższy znajduje się w górach Harz).

Most Geierlay

fot. Most Geierlay

Te wszystkie dane, jakimi zasypaliśmy naszego Czarka przed przyjazdem, wystarczyły by cała wycieczka nabrała dla niego niemałego znaczenia. Bo jak tu przejść przez taki most?

Z parkingu, poruszając się za znakami i tłumem innych zwiedzających, spacerniakiem wśród pól długości nieco ponad 1600 metrów dochodzimy do mostu. Cieszymy się, że mgła, która towarzyszy nam od czasu przyjazdu w okolice naszej dzisiejszej atrakcji, systematycznie opada. Jeszcze chwila i będziemy mogli podziwiać całą konstrukcję w pełnym jesiennym słońcu!

Wchodzimy na Most Geierlay

fot. Wchodzimy na Most Geierlay

Czarek jest coraz bardziej podekscytowany. W końcu wchodzimy na most i krok za krokiem poruszamy się ku jego drugiemu końcowi. Most jest dość wąski ale stabilny, lekkie uczucie huśtania pojawia się dopiero gdy przekraczamy jego środek. Na wzór mostów nepalskich, Geierlay kołysze się od jednego przyczółku do drugiego. Pod nami znajduje się wąwóz, którym również można się przejść.

Most Geierlay

fot. Most Geierlay

Atrakcja ta zbudowana jest tak naprawdę w szczerym polu i łączy jedynie miejscowości Mörsdorf z Sosberg. Wokół nas nie dominują żadne wyższe góry a idea mostu to po prostu sposób na przyciągniecie turystów w ten region Niemiec. Co zresztą nieźle im się udało!

PRZYDATNE INFORMACJE:

 • Most Hängeseilbrücke Geierlay – GPS 50° 5′ 25.8612” N 7° 20′ 26.3544” E,  50.090517, 7.340654
 • Parking: w miejscowości Mörsdorf znajduje się parę parkingów dla samochodów i kamperów, minimalna kwota do uiszczenia w parkomacie to 2 EUR – są to 2h
 • Most jest darmowy i zawsze otwarty, dozwolone jest wejście na niego z psem i rowerem
 • Geierlay: waga 56 ton, udźwig 50 ton
 • Ciekawostka: ok. 20 procent odwiedzających ten most, nie przekracza go!
, , , ,

Podobne wpisy

9 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Posiadacz łady
  5 września 2021 23:03

  Most jest jednokierunkowy. Ja akurat byłem pod wieczór. Poszedłem skąd wracało dużo osób i niestety poszedłem do wyjścia z mostu.

  Odpowiedz
 • Tylko przelotem
  5 czerwca 2022 15:11

  Odwiedziłem w zeszłym tygodniu.
  Uwaga dla ludzi w pośpiechu lub z rożnego rodzaju ułomnościami! Niektóre tablice we wsi wprowadzają w błąd. W centrum stoi słup na prawo do mostu 1,7, na lewo do mostu 1,8. Spieszyło nam się więc wybraliśmy w prawo. Okazało się, że do mostu wiodła trudna, wyczerpująca i wąska ścieżka długości około 6,5km. 🙁

  Znaleźliśmy się po mostem i później musieliśmy wdrapać się na górę, aby po nim przejść.

  Wycieczka była bardzo ładna, ale nie w momencie gdy komuś się spieszy i tylko most chciał obejrzeć, a do tego jest kontuzjowany i jest niedziela, a w Niemczech apteki w niedzielę są zamknięte i nigdzie nie można dostać tabletki przeciwbólowej.

  Odpowiedz
  • Oj to rzeczywiście się wam nie fartło! Ale cieszymy się, że mimo wszystko wycieczka się wam podobała! Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 • Most NIE jest jednokierunkowy.

  Odpowiedz
 • Słabo , więcej nerwów niż to warte, ogromny problem z parkingami i parkomatami. Przereklamowane !

  Odpowiedz
  • Joanna Kluska
   3 maja 2023 22:46

   Zgadzamy się, są lepsze atrakcje. Ale ponieważ w tamtym regionie nie ma nic innego lepszego, dlatego właśnie ten most przyciąga do siebie takie tłumy 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu