Oeschinensee – morskie oko Szwajcarii

Tym razem naprawdę bomba! Nie koniecznie męcząca ale jakże urzekająca swoim pięknem wycieczka nad jedno z najbardziej fotografowanych i rozpoznawalnych jezior Szwajcarii. Chyba śmiało można je porównać do naszego polskiego Morskiego Oka.

Trochę faktów

Oeschinensee to górskie jezioro w gminie Kandersteg w Kantonie Bern. Położone jest na wysokości 1578 m n.p.m. pośrodku wspaniałych gór  Blüemlisalp, Oeschinenhorn i Doldenhorn na południu oraz Dündenhorn i Zallershorn na północy. Rozmiary jeziora Oeschinensee to 1,6 km długości, a szerokością sięga prawie kilometra. Jezioro ma również ponad 50 m głębokości! Co ciekawe w letnich miesiącach, kiedy temperatura wody wzrasta do ok. 20oC nie brakuje tutaj amatorów pływania. Nie ma co się dziwić, bo kąpiel w takich okolicznościach to prawdziwa petarda!

Oeschinensee

fot. Oeschinensee

W przeciwieństwie do lata, mroźną zimą powierzchnia jeziora zamarza i możliwa jest tam jazda na łyżwach lub przynajmniej spacer po zamarzniętej powierzchni. My, będąc nad Oeschinensee w połowie kwietnia natrafiliśmy jeszcze na lekką zmarzlinę, co szczególnie dodawało uroku temu miejscu i jeszcze bardziej podkreślało jego niesamowitą błękitną barwę.

Kra nad jeziorem

fot. Kra nad jeziorem

Wędki w górę!

Kolejną atrakcją, która również przyciąga tu sporo ludzi jest możliwość wędkowania. W tym górskim jeziorze możemy wziąć na wędkę golca zwyczajnego, pstrąga tęczowego oraz jeziornego a także palie tęczową. Wędkowanie jest dozwolone zarówno z brzegu jak i z łodzi. Od stycznia do marca w jeziorze można również łowić ryby pod lodem! Właśnie takich widoków, zapuszczanych wędek, tym razem również nie brakowało. Śmiało przyznajemy, że spora cześć ludzi znajdujących się w dniu naszej wycieczki nad jeziorem, to właśnie wędkarze! Taka złowiona tu rybka na pewno smakuje wyśmienicie!

Zamarznięte Oeschinensee

fot. Zamarznięte Oeschinensee

Głodomory

Jednak gdy pojawimy się nad jeziorem bez sprzętu i z marnymi zapasami prowiantu w plecaku, zawsze ugoszczą nas okoliczne restauracje działające przy Berghaus am See oraz Sennhütte. Troszkę dalej od jeziora działają również dwa schroniska alpejskie.

Oeschinensee

fot. Oeschinensee

Wędrowanie

Jednak przede wszystkim okolice Oeschinensee to raj dla miłośników pieszych wędrówek. Nad samo jezioro możemy dostać się wygodną opcją kolejki gondolowej i dopiero ze stacji górnej rozpocząć wędrówki po okolicy lub tak jak my wędrować ze stacji dolnej w Kandersteg szlakiem turystycznym. Tu również mamy przynajmniej dwie opcje do wyboru. Tą łagodniejszą i tą bardziej wymagającą kondycyjnie (stromsze podejście). Samo jezioro daje kolejne możliwości dalszych wycieczek górskich na okoliczne szczyty. Te są już jednak bardziej wymagające.

W bliskiej okolicy jeziora znajdują się również 2 wodospady. Pierwszy z nich, teraz przy niskim poziomie wody jest łatwo dostępny a i teraz w kwietniu nie brakowało przy nim amatorów wodnych kąpieli 😉 Gdy poziom wody jest wyższy do wodospadu prowadzi wytyczona ścieżka, ubezpieczona miejscami linami.

Nad wodospadem

fot. Nad wodospadem

Choć to było nasze pierwsze spotkanie z Oeschinensee już wiemy, że nie jest to ostania wizyta! I na pewno nie ograniczymy się tylko do pobytu nad samym jeziorem. Mimo, iż gondolka nie kursowała nad jeziorem to przybywało tu coraz więcej ludzi. Wiele z nich wybrała się tutaj aby zapalić ognisko. Byli tez ludzie szykujący się na spędzenie nocy w namiocie pod rozgwieżdżonym niebem… Mega!

Takie widoki!

fot. Takie widoki!

PRZYDATNE INFORMACJE

 • Parking: pod stacją kolejki, stamtąd prowadzą szlaki
 • Trasa: Czerwony szlak w górę przez Gruenewald i powrót przez Huble
 • Czas: wyjście 1 h
 • Dystans: łącznie góra + dół i przejście wzdłuż jeziora 12 km
 • Przewyższenie : 404 m
 • Ceny kolejki i inne info znajdziecie tutaj
 • Inne: nad Oeschinensee znajduje się również tor saneczkowy, spod stacji górnej kolejki do jeziora prowadzi asfaltowa droga, czas przejścia ok. 20 min
, ,

Podobne wpisy

4 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Ile trwa wejście spod dolnej stacji kolejki do jeziora?

  Odpowiedz
 • Witam, czy jest możliwość przejścia do jeziora z małym dzieckiem w wózku ?

  Odpowiedz
  • witaj, jeśli zdecydujecie się na kolejkę to bez problemu można ze stacji kolejki dojść drogą asfaltową do jeziora. Jeśli chcecie iść pieszo z dolnego parkingu to wózek nie nadaje się wcale, ponieważ jest stromo i droga jest szutrowa. Pozdrawiamy!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu