Park Narodowy Jeziora Plitwickie – Chorwacja

Park Narodowy Jeziora Plitwickie – piękno w głębi lądu.

Chorwacja kojarzy się nam przede wszystkim z pięknym wybrzeżem i kilometrami plaż, jednak niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc w głębi lądu są Jeziora Plitwickie znajdujące się w Parku Narodowym Jeziora Plitwickie ( Nacionalni park Plitvicka jezera ). Z racji różnorodności i bogactwa naturalnych kształtów, Plitwice znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Położone są w południowej części gór Mala Kapela wchodzących w skład Gór Dynarskich.

My znaleźliśmy się tam wczesną wiosną co wcale nie odbiera uroku temu wspaniałemu miejscu. To co w pierwszej chwili nas urzekło to cudowny turkusowy kolor wody w jeziorach, przegrodzonych trawertynowymi groblami, tworzącymi liczne małe wodospady. Na samym początku trasy wita nas największy w całej Chorwacji wodospad – 80 metrowy Wielki Wodospad (Veliki slap ), który naprawdę robi wrażenie. Spacerując drewnianymi kładkami w okól malowniczych zbiorników wodnych czuliśmy się prawie jak w raju.

Cały park podzielony jest na dwie części – jeziora górne i dolne, których łącznie jest 16 a połączone są 92 wodospadami. Znajdują się tam tez liczne jaskinie, niestety nie są one udostępnione do zwiedzania. Przemieszczanie się po tym pięknym terenie zostało również całkiem nieźle przemyślane. Do naszej dyspozycji mamy kolejkę, która objeżdża prawie cały park oraz statek pływający po największym z jezior – Kozjak, dzięki któremu możemy podziwiać przyrodę również z innej perspektywy. Tras wokół jezior jest tak dużo, że obejście całego parku niewątpliwie zajmie nam cały dzień.

Będąc wiosną, niestety nie wszystkie ścieżki były dla nas dostępne, część zalanych, gdyż utrzymywał się jeszcze wysoki poziom wód w jeziorach oraz górna cześć parku częściowo znajdowała się jeszcze … pod śniegiem. Nic więc dziwnego, gdy najwyższy punkt leży na 1280 m n.p.m.

Jedyne co nas przeraziło, to myśl, że w sezonie przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie! I jak tu wtedy spokojnie spacerować?

, , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu