Park Narodowy Krka – Chorwacja

Rozochoceni pięknem Plitwickich Jezior postanawiamy podjechać do kolejnego w Chorwacji miejsca pełnego wodospadów, tym razem znajdującego się w Dalmacji – Parku Narodowego Krka. Obszar Parku o powierzchni 109 km2 obejmuje tereny ciągnące się wzdłuż rzeki Krka oraz sam jej bieg. Wyjątkowość tego miejsca to przede wszystkim ciąg wodospadów ( głównie Skradinski Buk i Rosk Slap ) kształtujących się na podłożu wapiennym, które stały się przyrodniczym fenomenem krasowym. Obszar wzdłuż rzeki Krka obfity jest również w pomniki kulturalne i historyczne, ślady twórczości człowieka od prehistorii aż po dzisiejsze czasy.

Wczesnym popołudniem przybywamy do miejscowości Lozovac, z której możliwe jest wejście na teren parku a zarazem jest ono najbliżej jednej z największych atrakcji tego miejsca – wodospadu Skradinski Buk. Znajduje się tam duży parking, z którego można ruszyć na spacer w kierunku owego wodospadu. Gdy nie ma tłumów turystów możliwy jest dojazd samochodem prawie pod samą atrakcje, co też oczywiście czynimy. Na dolnym parkingu zostawiamy więc naszego Boxera i ruszamy szlakiem ścieżek i pomostów umożliwiających spacer między kolejnymi częściami tego rozłożystego wodospadu, a właściwie ciągu 17 kaskad o łącznej wysokości 45,7 m rozciągających się na długości 800 m. W sezonie, dla leniwych jest oczywiście zorganizowany bezpłatny transport z parkingu górnego wliczony w cenę biletu.

Sam spacer poprzez zalesione rozlewiska zajmuje nam około godziny. Trasa dookoła tego najbardziej znanego w parku wodospadu przygotowana jest tak, aby można było podziwiać cały wodospad i wszystkie jego dopływy oraz kaskady z każdej strony, z dodatkową możliwością zobaczenia niezwykłej flory i fauny, otaczających wodospad na rzece Krka. Ścieżka pełni rolę dydaktyczną, toteż spacerując nią możemy dowiedzieć się również wielu ciekawych rzeczy opisanych na tablicach informacyjnych. Kończymy przy zabudowaniach, w których mieszczą się m.in. mini muzeum z wystawą dawnych urządzeń przemysłu wodnego oraz drobne sklepiki i restauracyjki.

Aby zwiedzić inne części parku należy dodatkowo zapłacić. Powyżej wodospadu rzeka przeobraża się w rozległe Visovacko jezero, z wysepką Visovac, na której w cieniu pinii stoją zabudowania klasztoru Franciszkanów. Dalej w górę rzeka nieco się zwęża i pojawia się kolejny duży wodospad – Roski Slap. Nie jest to pojedynczy uskok, lecz seria kaskad, strumyków i utworzonych przez nie wysepek rozciągających się na obszarze o długości 650m i szerokości 450 m . Do tego wodospadu dostać się można statkiem, który płynie przez Visovacko jezero. Inne ciekawostki Parku Krka to m.in. jeszcze jeden wodospad na rzece Krak – najwyższy Manojlovacki slap, monaster Krka – klasztor św. Archanioła Gabriela oraz rzymski obóz wojskowy Burnum. Chcąc poznać park dokładnie należy zdecydować się na rejsy statkami, gdyż tras pieszych jest zdecydowanie niewiele.

Warto wspomnieć tu także o tym, że zwieńczeniem całej wycieczki po terenie parku może być kąpiel u stóp samego Skradinskiego Buku. My jej jednak nie doświadczyliśmy, ze względu na wczesnowiosenną porę naszych odwiedzin, choć miejsce to naprawdę ma swój urok i na pewno warte jest zobaczenia.

, , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu