Już od pierwszego dnia po przyjeździe do Szwajcarii marzyły nam się jakieś typowe „szwajcarskie” widoczki. Ośnieżone wysokie szczyty górskie, przepiękne, zabarwione morskim kolorem jeziora i rzeki… Jednym słowem krajobrazy, dla których przybywa się do Szwajcarii.

No to może zacznijmy od Interlaken? To chyba pierwsze takie miejsce, jadąc z północy kraju, gdzie na raz ukazują się właśnie owe cudowne krajobrazy. Znajdujemy się w  Alpach Berneńskich, dokładnie między jeziorami Thun i Brienz. Interlaken to miasteczko rozciągające się na terenie płaskiej równiny Boedeli ograniczonej dwoma zalesionymi grzbietami  górskimi: od północy Harder a od południa Rugen. I właśnie my dziś zdobywamy pieszo Harder! A dokładniej wspinamy się na Harder Kulm.

Widok na 3 alpejskie szczyty Eiger, Moench oraz Jungfrau

fot. Widok na 3 alpejskie szczyty Eiger, Moench oraz Jungfrau

To miejsce tłumnie odwiedzane przez wszelakiej maści turystów. Właściwie to można zgubić się tu w gąszczu naszych skośnookich przyjaciół, których jest tutaj naprawdę sporo. I wcale nie bez powodu, bo Interlaken oraz Harder Kulm naprawdę na to zasługują.

W całej tej naszej wycieczce nie byłoby nic szczególnego, ponieważ na owe topowe miejsce wyjeżdża kolejka torowa. Do punktu docelowego jest więc jakieś 8 minut jazdy wagonikiem i mamy zapewnione super widoki a dodatkowo przy stacji górnej kolejki znajduje się oblegana restauracja, więc można i dobrze zjeść 😉

Panorama Restaurant Harder Kulm

fot. Panorama Restaurant Harder Kulm

My jednak od początku decydujemy się na piesze zdobycie „ Top of Interlaken” i drałujemy ostro do góry. Pot leje się z nas niemiłosiernie, bo i słoneczna pogoda dopisuje. Szlak pnie się prawie cały czas mocno w górę, w większości przez las (dzięki Bogu!). Ze względu na możliwość szybkiego wyjazdu kolejką, jest też mało uczęszczany, co trzeba przyznać w tym wypadku na plus. Razem z nami wędrują w górę więc nieliczni, spotykamy też po drodze rowerzystów. Więcej osób decyduje się na powrót owym szlakiem, co też daje się zauważyć w ilości osób schodzących do wioski.

Mimo niemałego zmęczenia docieramy do celu i w końcu możemy napajać się tymi wszystkimi pięknymi widokami.  Dodatkową atrakcją jest platforma widokowa, znajdująca się zaraz przy restauracji, na którą szybciutko wskakujemy na pamiątkowe zdjęcie. To właśnie stąd rozpościera się panorama na trzy alpejskie szczyty: Eiger, Moench oraz Jungfrau.  Ach było warto!

Harder Kulm zdobyte

fot. Harder Kulm zdobyte

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Trasa : Interlaken Ost – Harder Kulm 4,09 km , czas: 2:30 h
  • Najwyższy punkt: 1322 m
  • Trasa umiarkowana, punktem przybycia jest Panorama Restaurant Harder Kulm
  • Kolejka: cena dorosły 38 CHF, dziecko 19 CHF
, , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu