Podkarpacie na weekend

A czemu by tak nie wyskoczyć gdzieś na weekend? Jakże piękna polska jesień i w tym roku dała o sobie znać, że istnieje. Dlatego czym prędzej postanowiliśmy wykorzystać tą sprzyjającą pogodę do podróżowania i w sobotni październikowy poranek wsiedliśmy do naszego kampera.

Trasa? Już dawno obiecaliśmy naszemu małemu podróżnikowi, że koniecznie zawitamy w Pacanowie sprawdzić czy Koziołek Matołek już tam dotarł, sam targany po świecie …. Chcieliśmy także pojechać do Karpackiej Troi, a po drodze zatrzymać się także w Rezerwacie Przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach.

Obszar „Skamieniałego Miasta” jest pierwszym w Karpatach, gdzie zostały rozpoznane struktury kopalnych podmorskich osuwisk. W pojęciu światowego dziedzictwa geologicznego jest to szczególnie ważny motyw ochrony, promujący dany obszar na europejską listę tej rangi zabytków. Skałki występujące w rezerwacie zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego, który pojawił się około 30 mln lat temu. Wycieczka okazała się bardzo przyjemnym spacerem wśród skałek o różnych nazwach np. Cyganka, Grzybek czy Borsuk kończącym się nad małym wodospadem.

W Karpackiej Troi położonej nie daleko Jasła zjawiliśmy się wczesnym popołudniem. W skansenie, gdzie po sezonie panują pustki, przewodnika oprowadzającego nas po całej wiosce dzieliliśmy tylko z jeszcze jedną rodziną. To właśnie w Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu! Również tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Na terenie wioski można oglądnąć rekonstrukcje chat otomańskich z epoki brązu oraz słowiańskich ze wczesnego średniowiecza. Dostępna jest także wieża widokowa z której roztacza się wspaniały widok na otaczające skansen okolice.

Na nocleg wybraliśmy Odrzykoń, tak aby następny poranek zacząć od zwiedzania ruin Zamku Kamieniec. Pierwsze wzmianki o zamku sięgają roku 1348 kiedy to Kamieniec był własnością króla Kazimierza Wielkiego. Ciekawa historia losów właścicieli tej posiadłości stała się inspiracją dla Aleksandra Fredry, również jednego z jej posiadaczy, do napisania utworu „Zemsta”.  Co do samego nocowania w rejonie tej miejscowości, marzyło nam się jakieś dzikie miejsce pod lasem z dala od domów, gdzie można by było zapalić ognisko. Jednak objeżdżając okolicę dość szerokim łukiem nic takiego nie udało nam się wypatrzeć. Wszędzie domy, domy i domy… Pozostał nam więc bezpłatny parking prawie pod samym zamkiem, który okazał się być wcale nie taki zły.

Wracając następnego dnia przejeżdżaliśmy właśnie przez Pacanów ( Koziołek Matołek został znaleziony! ) z dłuższym przystankiem w Solec Zdrój aby chwilę zrelaksować się w tamtejszych basenach mineralnych. Tu możemy polecić dobrą miejscówkę na postój kampera, a mianowicie dość duży bezpłatny parking, mieszczący się za boiskiem do gry w piłkę, z którego doskonale widać cały kompleks  basenów.

Naładowani nową energią wracamy do Krakowa…

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu