Przylądek Land’s End czyli tam gdzie kończy się ziemia…

Na koniec ziemi angielskiej dotarliśmy w pełnym słońcu. Cieszymy się, że pogoda jak dotąd nam sprzyja, jeszcze bardziej zachęcając nas do penetrowania różnych zakamarków wyspy. Półwysep Penwith, gdzie właśnie stacjonujemy to najdalej na zachód wysunięty fragment Kornwalii i nie uwzględniając w wyliczeniach licznych wysp, również i Anglii. To właśnie tam znajduje się przylądek Land’s End, który jest absolutnym, zachodnim końcem angielskiego królestwa. Tu też zaczyna się najdłuższa odległość lądowa na wyspie Wielka Brytania. Drugim skrajnym punktem jest szkocka wioska John o’ Groats.

Drogowskaz przy Land's End

fot. Drogowskaz przy Land’s End

Wędrujemy na krótki spacer w głąb Land’s End. Tu również wielu turystów może przyprowadzić ścieżka South West Coast Path. Jednak więcej jest tych zmotoryzowanych, którzy od samego rana skrupulatnie zapełniają dość duży parking zlokalizowany na końcu jedynej drogi prowadzącej na kraniec przylądka. Właściwie trochę rozczarowuje nas kicz i komercyjność tego miejsca w porównaniu z Lizard Point. Pierwsza rzecz jaka rzuca nam się w oczy to przede wszystkim wesołe miasteczko, którego w sumie mogłoby tu nie być. Dominuje tez dość duża zabudowa, służąca celom gastronomicznym i pamiątkarskim. W końcu też, będąc na końcu ziemi, należy uwiecznić to stając pod specjalnie przygotowanym do tego celu drogowskazem. Pstryk i mamy super profesjonalną fotkę prosto od fotografa.

Land's End

fot. Land’s End

Ale miejsce to i tak posiada swój urok, który właśnie jest w stanie przyciągnąć tu aż tylu ludzi. Wysokość klifu, na którym znajduje się większość zabudowań Land’s End wynosi ok. 60 metrów. A patrząc ze szczytu urwiska odnosi się wrażenie, że tych zachodnich krańców jest nieco więcej, bo przy ładnej pogodzie można dostrzec latarnie morskie Longships (2,5 km od brzegu), Wolf Rock (14km), a nawet brzegi odległych stąd o 40 km wysp Scilly. Północną cześć przylądka zajmuje plaża Sennen Cove.

PRZYDATNE INFORMACJE:

  • Land’s End – GPS 50°03’58.6″N 5°42’53.3″W, płatny parking ok. 6 GBP
, ,

Podobne wpisy

Menu