Glastonbury, niepozorne miasteczko położone w hrabstwie Somerset u podnóża wzgórz Mendip, skrywa w sobie niejedna tajemnicę. Bywa utożsamiane z mityczna wyspą Avalon, odgrywającą ważną rolę w legendach arturiańskich. Szczególną uwagę zwraca wzgórze Glastonbury Tor, majestatycznie wznoszące się nad płaskim krajobrazem Somerset Levels. To właśnie u jej podnóża znajduje się Studnia Kielicha – Chalice Well, w której spoczywa ukryty Święty Graal…

fot. Glastonbury Tor
Kielich, w którym znajdowała się krew z przebitego boku Jezusa, przywędrował tu wraz z Józefem z Arymatei, który ukrył go na Świętych Regaliach, będących pod opieką Pani Jeziora, czyli najwyższej kapłanki świętej wyspy Avalon. Następnie Józef założył w Glastonbury pierwszy klasztor w całej Brytanii i tym samym dał początek chrześcijaństwu na Wyspach Brytyjskich. Do dziś w okolicach miasta wyrasta ciernisty krzew – Glastonbury Thorn, który według legendy , wyrósł z łaski Józefa, który przybywając tu łodzią, uderzył swoim kostuchem w ziemię. Ta nagle cudownie zakwitła owym cierniem. Co ciekawe krzew kwitnie podobno tylko dwa razy do roku, w okresie Wielkanocy i Świąt Bożego Narodzenia.
Idąc tropem króla Artura, Glastonbury to mityczna wyspa Avalon, do której dopłynął śmiertelnie ranny król Artur. Został tam pochowany obok królowej Ginerwy. W 1191 roku na terenie starego cmentarza przykościelnego mnisi odkryli okazały grób. W trumnie z wydrążonego pnia spoczywały kości mężczyzny oraz kobiety o nienaruszonych „ złotych „ włosach. Obok grobu leżał ołowiany krzyż z łacińskim napisem „ Tu leży pochowany sławny król Artur na wyspie Avalon”. Domniemane szczątki zaginęły w okresie Reformacji w Anglii a współcześni naukowcy zarzucają mnichom sprytne fałszerstwo i oszustwo. Pewne wersje legendy twierdzą również, że Glastonbury było miejscem, w które udał się Lancelot po śmierci Artura.
My w mocnych podmuchach wiatru wspinamy się na wierzchołek wzgórza Glastonbury Tor na wysokość zaledwie 158 m n.p.m. , na którym stoi zrujnowana wieża St Michael’s Tower, pozostałość po XIV-wiecznym kościele. Widok ze szczytu pozwala ogarnąć nam wzrokiem niezły kawałek hrabstwa oraz ruiny klasztoru benedyktyńskiego opactwa, Glastonbury Abbey, zasługującego na miano najstarszej budowli sakralnej Anglii.

fot. Wieża St. Michael’s Tower
Glastonbury, za sprawą swojej niecodziennej historii, stało się miejscem, które znane jest jako największy w Anglii ośrodek ruchów New Age. Już po krótkim spacerze tylko na sama wierzę odnieśliśmy wrażenie, że znajdujemy się w dość specyficznym miejscu, gdzie nie brak dziwnie zachowujących się ludzi, swym stylem przypominających nieco hippisów. Śpiewających i tańczących na łonie natury… Przejeżdżając przez centrum miasta, które jest dość kolorowe, z rozwieszonymi chorągiewkami pomiędzy drogą, dostrzegliśmy wiele sklepów o ezoterycznym znaczeniu… Co ciekawe to właśnie tu organizowany jest jeden z bardziej znanych festiwali muzycznych na świecie – Glastonbury Festival.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Glastonbury Tor – GPS 51°08’40.9″N 2°41’55.3″W , wstęp bezpłatny, do wieży prowadzi kilka ścieżek z różnych stron wzgórza, wędruje się szlakiem przecinającym pastwiska, w pobliżu studnia Chalice Well