Płaskowyż Lassithi – Jaskinia Dikte – Ruiny miasta Lato – Agios Nikolaos
Znajdując się w krainie starożytnych bogów, małego akcentu związanego z tą że tematyką na naszym wyjeździe zabraknąć nie mogło. Tym bardziej, że największym fanem Mitologii i zawartych w niej mitów jest Czarek. Toteż postanowiliśmy zrobić sobie wycieczkę do źródeł a mianowicie do Jaskini Dikte, położonej na płaskowyżu Lassithi. Jak głosi legenda właśnie tam miały mieć miejsce narodziny samego Zeusa, syna Rhei i Kronosa.

fot. Panorama na Płaskowyż Lassithi
Aby się tam dostać konieczne jest „wyspindranie” się samochodem krętymi drogami na Płaskowyż Lassithi położony na ok. 840 m n.p.m. Niegdyś miejsce to usłane było tysiącami białych wiatraków, służących do napędzania pomp wietrznych, które to z kolei nawadniały żyzne, aluwialne gleby. Dziś ku naszemu rozczarowaniu na tych przepięknych polach zajmujących ok. 25 km2 w samym w sercu gór obserwować możemy już właściwie tylko pozostałości po ówczesnej świetności owych wiatraków. Oglądamy więc kikuty ich metalowych konstrukcji i tylko przy przydrożnych tawernach pojawiają się gdzieniegdzie wiatraki nadziane białymi szmatkami, odzwierciedlając ich dawniejszy wygląd. Dziś są już one zastąpione przez wydajniejsze pompy spalinowe, jednak nadal pozostają symbolem raju, gdzie uprawiane ziemniaki, jabłka, gruszki, figi czy oliwki ponoć smakują najlepiej ze wszystkich upraw na Krecie.
I właśnie w tej pięknej scenerii w górach Dikte otaczających Płaskowyż Lassithi znajduję się Jaskinia Dikte – Diktaion Andron. Dojazd do niej jest dość dobrze oznakowany a po pozostawieniu auta na parkingu czeka nas jeszcze kilkuminutowy spacer kamienistą ścieżką prowadzącą wprost do wejścia do pieczary. Schodząc betonowymi schodami do jej wnętrza zobaczyć możemy przepiękne formy naciekowe, a ogromne stalagmity i stalaktyty torują nam drogę do samego serca jaskini gdzie znajduje się mały staw. Główna komora ma prawie 70 m długości lecz całość zwiedza się dość szybko. Wnętrze jest oświetlone a przyjemny chłodek panujący w środku z pewnością musi być miłym uczuciem dla przybywających tu w środku lata 😉
Jadąc do Agios Nikolaos przypadkowo trafiamy na zabytkowe kamienie. Tak naprawdę chodziło nam tylko o ładny widoczek a raczej panoramę jaka miała rozpościerać się z wioski Lato na Zatokę Mirambello oraz wybrzeże usłane drzewkami oliwnymi i migdałowcami. W rzeczywistości okazało się, żeby zobaczyć sobie te widoczki musieliśmy wejść na teren archeologiczny klasycznego hellenistycznego miasta Lato. Co ciekawe wędrując miedzy tymi zabytkowymi kamieniami turysta pozostawiony jest samopas tak jak i barany wypasające się tu. Każdy eksploruje teren według własnego widzimisię deptając tu i ówdzie po historycznych znaleziskach. Wykopaliska położone są na stromych tarasach a jedyne zabezpieczenie terenu to tabliczki z informacją, że każdy turysta zwiedza to miejsce na własną odpowiedzialność…

fot. Pozostałości po starożytnym mieście Lato
Duży głód rozprzestrzeniający się w naszych żołądkach kazał jechać nam dalej, także popołudniu znajdujemy się już w Agios Nikolaos, przepięknym miasteczku, którego największą atrakcją jest jezioro położone w samym centrum osady. I rzeczywiście białe domki, mnóstwo tawern usytuowanych nad wspomnianym jeziorkiem, pełnym po brzegi kolorowych łódek, robi wrażenie. Zajadając gyrosa w tym urokliwym miejscu ładujemy nasze baterie na kolejne dni.

fot. Agios Nikolaos
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Jaskinia Dikte ( Psychro)
- dojazd dobrze oznakowany z Płaskowyżu Lassithi,
- u celu w miejscowości Psychro znajduje się kilka tawern oraz parking ( w sezonie płatny),
- dojście do samej jaskini zajmuje ok. 20 min. stromą, kamienną ścieżką w górę – dla leniwych możliwy wyjazd na grzbiecie…osła,
- cena 4 Eur dorośli, dzieci bezpłatnie,
- spacer po jaskini gdy nie ma kolejki zajmuje paręnaście minut
Ruiny miasta Lato ( 35°10’40.7″N 25°39’13.0″E )
- w pobliżu miejscowości Kritsa,
- na miejscu mały parking wprost pod ruinami,
- wstęp – 2,5 Eur dorośli, dzieci bezpłatnie,
- aby zobaczyć panoramę Zatoki Mirambello trzeba wejść na teren ruin