Niewątpliwie jedna z piękniejszych dróg w Irlandii Północnej. To pierwszy punkt, do którego chcemy dotrzeć naszym kaperem zaraz po zjeździe z promu. Bukowa Aleja Drzew to miejsce licznie odwiedzane przez turystów, chociaż jest to jedyne 850 m zadrzewionej drogi wśród pól.

Buki zostały zasadzone przez rodzinę Stuart w XVIII wieku w ilości 150. Dziś jest ich nieco mniej, w 2016 roku, gdy my odwiedzaliśmy to miejsce, było ich 90.  Stare drzewa są co roku targane wichurami. Za sprawą ich rozsławienia przez serial Gra o Tron, korzenie buków padają również ofiarą  parkujących wśród nich samochodów.

The Dark Hedges
fot. The Dark Hedges

Zadrzewiona Aleja Bergagh Road prowadzi do prywatnej rezydencji Gracehill House, która kiedyś została wzniesiona przez Jeams’a Stuart’a i nazwana imieniem jego żony Greace Lynd. Obecnie na obszarze rezydencji mieści się hotel i pole golfowe.

Miejsce to zostało też parę razy uwiecznione na wielkim ekranie. Tak jak już wcześniej pisałam sławę zyskało dzięki Grze o Tron. Pojawiło się jeszcze w 2017 roku w Transformers i The Last Knight.

Z miejscem tym związana jest również legenda, jakoby duch Grey Lady krążył między drzewami…

PRZYDATNE INFORMACJE

Od października 2017 roku obowiązuje zakaz wjazdu samochodem na The Dark Hedge.  Aleja dostępna jest dla ruchu pieszego. Bezpłatny parking dla samochodów znajduje się obok hotelu.

Gra o tron, Irlandia Północna

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.