Trekking granią Klingenstock – Fronalpstock

Hura! Długi weekend po raz pierwszy! W Kantonie Bern jest się naprawdę z czego cieszyć, bo takie świąteczne dłuugie weekendy nie zdarzają się tutaj za często. A więc w końcu nadszedł a razem z nim pogoda jak na zamówienie! Planów mamy kilka a zaczynamy od trekkingu, który okazał być się jednym z lepszych jakie do tej pory udało nam się zrobić! Ta trasa naprawdę robi wrażenie!

Górska wioska Stoos

Kolejka Stoosbahn

fot. Kolejka Stoosbahn

Do przepięknie położonej wioski Stoos (Kanton Schwyz), usytuowanej na wysokości 1300 m n.p.m. docieramy kolejką o nietypowym kształcie. To jedna z tych szwajcarskich wiosek, do których nie dostaniemy się samochodem. Pozostaje więc albo męcząca piesza wędrówka albo właśnie szybkie i proste rozwiązanie –kolejka. Tym razem sam przejazd tą ciekawą maszyną staje się nie byle jaką atrakcją. Kolejka ta reklamowana jest jako najbardziej stroma zarówno w całej Szwajcarii jak i Europie! Stopień nachylenia wynosi 110 % ( 47o ) i wyprzedza ją tylko australijska kolejka Katoomba Scenic Railway o 122 % nachylenia. Jednak australijska konstrukcja wagoników i torów mechanicznie różni się od szwajcarskiej, przez co ląduje w innej kategorii. A więc możemy śmiało powiedzieć, że jechaliśmy najbardziej stromą kolejką na świecie! Cała budowa tego przedsięwzięcia zajęła 5 lat, zastępując stare połączenie i kosztowała aż 52 miliony szwajcarskich franków.

Wioska Stoos

fot. Wioska Stoos

Sama wioska to mały resort narciarski z paroma wyciągami i kolejkami krzesełkowymi na pobliskie szczyty górskie. Gdy tu przybywamy, wita nas prawdziwa górska wiosna! Łąki są szalenie zielone, wypełnione po brzegi kwitnącymi kwiatami. Już za niedługo będą wypasać się na nich zwierzęta. Tymczasem mijamy kilka istnie szwajcarskich krów z wielkimi dzwonami u szyi, nieopodal jednej z zagród.

Granią z Klingenstock do Frontalpstock

Barierki zabezpieczające szlak granią

Barierki zabezpieczające szlak granią

Zaczynamy naszą wędrówkę. Pierwszy etap to wdrapanie się na szczyt Klingenstock (1935 m n.p.m.). Ze Stoos zajmuje nam to około 2 godzin. Dla tych mniej wytrwałych jest opcja kolejkiJ Droga prowadzi początkiem łagodnie wzdłuż pastwisk by potem stać się ostrzejszą i zmierzającą prosto w górę. Na szlaku znajdziemy wiele miejsc do swobodnego odpoczynku na trawie z już cudownymi widokami na jeden z bardziej znanych szczytów tego regionu – Grosser Mythen.  Stąd widać go jak na dłoni!

Zapraszamy w góry!

fot. Zapraszamy w góry!

Wychodząc jeszcze wyżej zaczynają ukazywać się nam powoli kolejne szczyty górskie, te jeszcze trochę ośnieżone. Cudownie!  Nieopodal górnej stacji kolejki znajduje się duży stół drewniany, przy którym zasiadamy i robimy porządny postój i cały czas podziwiamy panoramę gór. Przed nami ta chyba najmilsza część wędrówki – szlak granią w stronę drugiego szczytu, Fronalpstock (1922 m n.p.m.).

Szlak granią z Klingenstock na Fronalpstock

fot. Szlak granią z Klingenstock na Fronalpstock

Pierwszy raz robimy tego typu szlak i jesteśmy nim mega zachwyceni! Po pierwsze i przede wszystkim te cudowne widoki. Panorama 360 o na góry jest stąd po prostu wyśmienita! Po drugie, tutaj ścieżka jest dobrze przygotowana i na tyle szeroka, że nie ma obaw dla tych, którzy mają pewne lęki przed dość wyeksponowanymi szlakami. Co jakiś czas trafiają się także barierki z łańcucha. Sam szlak jest dość zróżnicowany, raz idziemy po płaskim, zaraz potem lekko wznosimy się w górę by potem znów schodzić. Chyba najbardziej wymagające jest ostatnie podejście pod szczyt Fronalpstock, gdzie Czarek pod koniec drogi znajduje kamienną ławeczkę i oznajmia zdecydowanie odpoczynek! Na szczęście u celu wędrówki czeka nagroda w postaci placu zabaw. Górska chata, usytuowana tuż przy kolejce, pozostaje jeszcze zamknięta, tak więc zasłużone lody muszą poczekać aż znajdziemy się z powrotem w wiosce Stoos. Po sowitym naładowaniu baterii w blasku popołudniowego słońca oraz nacieszeniu oczu widokami teraz już na Jezioro Czterech Kantonów, które podziwiamy ze specjalnego tarasu widokowego, kierujemy się w dół. Jeszcze tylko ostatni rzut oka na kolejną górę, znajdującą się teraz tuż naprzeciw nas – Niederbauen Chulm. Taak, tam też już byliśmy tej wiosny! Wracamy. Znów idziemy szlakiem prowadzącym przez łąki i pastwiska, mając ciągle przed sobą górujące szczyty Grosser i Kleiner Mythen. Tutaj jest po prostu cudownie!

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Trasa: Stoos-Klingenstock-Fronalpstock-Stoos,
  • Trudność: T3 szlak czerwony
  • Dystans: ok. 8 km szlak granią
  • Czas: łącznie z wyjściem i zejściem ok. 6h , Stoos – Klingenstock ok. 2h w górę, trasa granią 2h dobrym tempem
  • Kolejka Stoosbahn: więcej informacji znajdziesz tutaj
  • Parking: 9780805, 8.6676153, pod stacją kolejki, w kierunku miejscowości Muotathal, cena: 1 CHF/ 1 h ,  13 CHF/1 dzień
  • W czasie trekkingu granią można wspiąć się jeszcze na Husterstock 1904 m n.p.m., jednak trzeba potem z powrotem wrócić na szlak wzdłuż grani, istnieje wiele możliwości skrócenia sobie wędrówki samą granią i wcześniejszego zejścia do wioski Stoos
, , , , ,

Podobne wpisy

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu