Dotychczas rzeka Ren kojarzyła się nam z naszym niemieckim adresem, gdyż to w jej regionie mieszkaliśmy i to ona była częstym pretekstem weekendowych wycieczek.  To jedna z najdłuższych rzek w Europie i chyba właśnie dlatego, że jest taka długa, ciągle gdzieś się z nią spotykamy 😉 Jej źródło znajduje się w Alpach Szwajcarskich. My odwiedzamy największy pod względem przepływu wodospad Europy , który znajduje się właśnie na Renie i właśnie w Szwajcarii.

Tak prezentuje się Rheinfall w całej okazałości

fot. Tak prezentuje się Rheinfall w całej okazałości

Położony jest na przełomie Renu w miejscowości Neuhausen w Kantonie Schaffhausen (Szafuza). Nad nim góruje otoczony zielenią zamek Laufen. Średni przepływ letni tego wodospadu to aż 600 m3 /s ! Stojąc w jego bezpośrednim sąsiedztwie tumany spienionej i rozpędzonej wody, przelewającej się przez wystające skały naprawdę robią wrażenie. W jego pobliżu stale unosi się wodna mgiełka, która dodaje mu nutkę nieco tajemniczości ( a już na pewno przy burzowej pogodzie ;)).

Platforma widokowa dostępna od strony zamku Laufen

fot. Platforma widokowa dostępna od strony zamku Laufen

Większość turystów bezpośrednio z parkingu udaje się na zamek, z którego prowadzą liczne schody lub winda do tarasu widokowego, z którego można podziwiać z bliska moc wodnego żywiołu. My, widząc tłumy jakie tam ciągną, rezygnujemy ze szturmu na zamek i udajemy się mostem na drugą stronę Renu. Tam znajduje się ścieżka, zaopatrzona w wiele punktów widokowych i to z niej podziwiamy wodospad. I musimy przyznać, że widok z tej strony jest o wiele lepszy, bo możemy przyjrzeć się mu w całej jego okazałości a widoków nie szpecą nam budujące się osiedla bloków i innych budynków znajdujących się w niedalekiej odległości od atrakcji.

Dodatkowym sposobem na podejście pod Rheinfall naprawdę blisko, są oferowane rejsy statkami prawie pod sam wodospad. Także każdy znajdzie idealny dla siebie sposób na jego podziwianie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Cena za wejście na platformę widokową : dorośli 5 CHF, dzieci 3 CHF

, , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu