Tak się zdarzyło i to zupełnie przypadkowo, że gdy dotarliśmy kamperem do pierwszego punktu programu na naszej mapie rzeczy według nas ciekawych bądź wartych zobaczenia w Szkocji, wpadł nam w ręce bilet, który te plany troszeczkę nam pokrzyżował. Niby to zwykły bilet, do którego dołączona była mapa z atrakcjami jakie swoim działaniem obejmuje. A atrakcji na tej mapie było co niemiara! Szybko więc porównaliśmy „nasze must see” z miejscami z biletu i trochę nasz plan zmieniliśmy, ostatecznie układając nową trasę z paroma innymi atrakcjami. Tak naprawdę cała magia tego biletu polegała jedynie na… cenie 😉 W Szkocji prawie wszystkie zamki, forty, destylarnie itp. są płatne dla odwiedzających i to nie mało ( a przynajmniej jak się je wszystkie razem podsumuje). Dlatego też po przekalkulowaniu wstępu już do 2 słynnych szkockich zamków, cały bilet nam się zwracał, a gdzie tu jeszcze reszta atrakcji? Tak więc na objechanie szkockich perełek mieliśmy przeznaczone 5 dni, w tym 3 dni na zwiedzanie dowolnej ilości obiektów mieszczących się na mapie biletu. Oczywiście dostępna była tez opcja biletu 14 dniowego z 7 dniowym zwiedzaniem – ale co za dużo to nie zdrowo 😉 Uff, a więc zaczynamy!

MELROSE ABBEY

Urquhart Castle

fot. Urquhart Castle

To chyba jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych szkockich ruin. Mieszczące się tu niegdyś opactwo cystersów ufundowane zostało w początkach XII wieku przez króla Szkocji Davida I. Zbudowane jest na planie krzyża świętego Jana i mierzy blisko 80 m długości i 283 m obwodu a więc jest całkiem spore. Cały kompleks nie miał łatwego „życia”. Był wielokrotnie burzony i odbudowywany a to co dziś możemy oglądać to ocalałe resztki z XV wieku, w tym także otaczający katedrę cmentarz. Opactwo podupadło również za sprawą nowego kościoła parafialnego wybudowanego w Melrose. Ciekawostką jest, że na terenie Melrose Abbey pochowane jest serce prawdopodobnie króla Roberta the Bruce. Cały kompleks w pochmurną i wietrzną pogodę musi wywierać niemałe wrażenie na zwiedzających.

 • Wstęp dorośli £5.50 , dzieci £3.30
 • GPS 55°35’56.7″N 2°43’04.4″W

EDINBURGH CASTLE

Zamek w Edynburgu

fot. Zamek w Edynburgu

Zamek ten jest jedną z najstarszych i najpotężniejszych fortec w całej Wielkiej Brytanii, której początki sięgają XII wieku. Wznosi się na szczycie 120 metrowego wzgórza w samym centrum miasta. Zamek w Edynburgu jest też jedną z niewielu twierdz, które posiadają swój własny garnizon wojskowy, teraz używany głównie podczas ceremonii czy parad szkockiego wojska. Na zwiedzenie tego ogromnego zamku na pewno trzeba poświęcić parę godzin, gdyż znajduje się w nim mnóstwo zakamarków, komnat a z pewnością chwilę zajmie nam podziwianie samego miasta Edynburg z jego murów. Przepiękny widok gwarantowany! Ogromnej ilości turystów tam przybywających nie wystraszą nawet duchy , które podobno się tam często pojawiają… dobrze, że o tym wcześniej nie wiedzieliśmy… 😉 A oprócz zamku, samo miasto Edynburg warte jest dłuższej chwili…

 • Wstęp  dorośli £16.50, dzieci £9.90
 • GPS 55°56’54.9″N 3°11’59.7″W

STIRLING CASTLE

 

Stirling Castle

fot. Stirling Castle

Wznosi się na wygasłym stożku wulkanicznym w miejscowości Stirling w centralnej Szkocji, miedzy Glasgow a Edynburgiem. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to strategicznie położonym wzgórzem interesowali się Celtowie. Największy rozkwit i rozbudowę, twierdza zawdzięcza rodowi Stuartów, której też stał się główną siedzibą. Dziś możemy podziwiać tu rozległy kompleks warowny, dość dobrze wyposażony w eksponaty i wystawy porozmieszczane w różnych zaułkach zamku, który według nas, jest przez to o wiele ciekawszy niż zamek w Edynburgu. A przede wszystkim nie ma tu już takich tłumów turystów. Ze Stirling Castle podziwiać możemy 70-metrowy monolit najwspanialszego bohatera Szkocji, Williama Wallace’a, wznoszący się niedaleko na Abbey Craig. Nam nie udało się tam dotrzeć przez nagłą zmianę pogody…ale roztaczające się z wieży widoki na pewno muszą być przepiękne.

 • Wstęp  dorośli £14.50 , dzieci £8.70 , parking £4
 • GPS 56°07’25.7″N 3°56’50.8″W

FORT GEORGE AND THE HIGHLANDER’S MUSEUM

Fort George

fot. Fort George

I coś dla fanów militari. Odwiedzamy chyba najpotężniejszy i największy z fortów w Wielkiej Brytanii, który nigdy nie został zdobyty! Mieści się niedaleko Ardersier, na północny wschód od Inverness. Jego budowa trwała w latach 1748-1769 i od tamtego momentu jest działającym fortem aż do dziś, z czynnymi wojskowymi koszarami. Udostępniony jest również zwiedzającym, którzy mogą zaglądać do wielu historycznych pomieszczeń oraz zasięgnąć większej wiedzy w tutejszym, dość obszernym muzeum. Fortyfikacja zajmuje ogromną przestrzeń, bo prawie 40 boisk piłkarskich, także jest gdzie spacerować oraz można obejść go w około, dreptając po wysokich murach obronnych. Ciekawostką jest, że z najdalej wysuniętych murów fortu można wypatrzeć delfiny. Jednak nie zawsze się to udaje i nam również tym razem nie dopisało tutaj szczęście.

 • Wstęp dorośli £8.50, dzieci £5.10
 • GPS 57°35’00.7″N 4°04’16.7″W

URQUHART CASTLE

 

Urquhart Castle

fot. Urquhart Castle

Ach to stąd właśnie możemy obserwować potwora z Loch Ness, słynną Nessie. Ruiny zamku cieszą się ogromna popularnością, na pewno nie mniejszą niż zamek w Edynburgu i dlatego też zwiedzamy go w ogromnym tłumie różniastych turystów. Oprócz malowniczego położenia ruiny te, pochodzące z XIII wieku nie robią na nas zbyt dużego wrażenia. Zresztą dziś sława tego zamku jest zawdzięczana właśnie chyba tylko i wyłącznie owemu potworowi, który ponoć zamieszkuje groty pod Urquhart Castle. Jedno co pamiętamy to problem z zaparkowaniem.

 • Wstęp  dorośli £8.50 , dzieci £5.10
 • GPS 57°19’26.9″N 4°26’31.2″W

DALLAS DHU HISTORIC DISTILLERY

Dallas DHU Historic Distillery

fot. Dallas DHU Historic Distillery

Na naszej trasie przez szkockie terytorium nie mogło zabraknąć wizyty w destylarni sławnego, narodowego, bursztynowego trunku- szkockiej whisky. Tak naprawdę wizytę w Szkocji można sobie zaplanować błądząc tylko śladem szkockiej whisky, bo najróżniejszych destylarni jest tutaj co niemiara. My odwiedzamy już nieczynną destylarnię,  która działała w latach 1899 – 1983, po czym została zamknięta i przerobiona właśnie na muzeum. Tam dowiadujemy się krok po kroku, chodząc po halach byłej fabryki, jak właściwie powstaje ta prawdziwa szkocka whisky. Bardzo ciekawe miejsce, polecamy wszystkim zainteresowanym procesem wytwórstwa alkoholi a na deser oczywiście degustacja trunku jest obowiązkowa… pycha!

 • Wstęp dorośli £5.50 , dzieci £3.30
 • GPS 57°35’23.1″N 3°36’50.4″W

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Bilet rodzinny Explorer Pass £60 ( 3 dni zwiedzania w ciągu 5 dni od pierwszej wizyty) możliwy do kupienia jest w każdej atrakcji turystycznej, posiada wiele wariantów

Więcej info na www.historicenvironment.scot/epterms

, , , ,

Podobne wpisy

BułgariaEuropaRelacje z podróży

Fort Ovech

Późnym popołudniem przybywamy do miasteczka Provadia, znajdującego się jakieś 54 km na zachód od Warny. Zapuszczamy się na te tereny ze względu na wznoszący się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu