Zakazane Miasto w Pekinie – Chiny

Największą atrakcją Pekinu i najlepszą pamiątką po dwóch niegdyś rządzących dynastiach Ming i Qing jest Zakazane Miasto znajdujące się w samym sercu miasta. Tam też wspólnie wybieramy się całą rajdową grupą wraz z naszym chińskim przewodnikiem.

Gdy docieramy do ogromnego Placu Tianamnen, znajdującego się tuż przed wejściem do Zakazanego Miasta a znanego głównie z tragicznych zdarzeń z 1989 roku, doznajemy małego szoku. Po pierwsze, że ludzi jest tu naprawdę niewyobrażalna ilość a po drugie, że większość z nich stoi w olbrzymiej kolejce do mauzoleum chińskiego wodza Mao, twórcy Chińskiej Republiki Ludowej oraz m.in. rewolucji kulturalnej. Co więcej wszędzie dookoła można kupić sobie pamiątkowy zegarek czy kubek z podobizną owego przywódcy. Na murach bramy Tianamnen – Bramy Niebiańskiego Spokoju –górującej nad placem wisi także jego ogromny portret, z którym Chińczycy bardzo chętnie się fotografują. Na całej tej ogromnej przestrzeni znajduje się wielu policjantów pilnujących porządku a tych, którzy chcą odwiedzić mauzoleum czy właśnie Zakazane Miasto czeka policyjna kontrola.

Gdy przekraczamy wysokie mury dawnej rezydencji dwóch największych chińskich dynastii znajdujemy się w zupełnie innym świecie, pełnym przepychu i wielkości. Ale dlaczego właściwie to jest Zakazane Miasto? Otóż nazwa wzięła się stąd, że przez pięćset lat było ono niedostępne dla zwykłych ludzi. To największy i najlepiej zachowany zabytkowy kompleks na terenie całych Chin. Mając do dyspozycji tak świetny i doskonały pałac, cesarze opuszczali swoje schronienie tylko w razie prawdziwej konieczności przez co często tracili kontakt ze światem zewnętrznym.

W wielkim tłumie zwiedzamy kolejne budynki i place wewnątrz Zakazanego Miasta. Każdy jeden pałac jest w sumie podobny do poprzedniego, różni się tylko wielkością. Tak docieramy do końca tego specyficznego zabytku, gdzie znajdują się ogrody. Właściwie to już jesteśmy szczęśliwi, że nasza wycieczka się kończy, ponieważ spacerowanie w tak ogromnym tłumie ludzi wcale nie było przyjemne.

Chiny, Kamperem do Pekinu, Miasta, Pekin, Rajd Wenecja-Pekin, Śladami Marco Polo, UNESCO

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.