Zamek Lipowiec i Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny

Styczeń a za oknem zima, ale nie taka jak z przed paru laty, kiedy śniegu było po kolana a mróz trzymał mocno nie chcąc choć na chwilę odpuścić. To nawet nie jest zima w mieście, gdzie nieustająca chlapa i sól z piaskiem rozsypywana na chodnikach robiła swoje a idąc z domu na przystanek ryzykowało się przemoczeniem butów. To taka jesień a czasem wydaje się nawet, że i wiosna w środku zimy.

Korzystając więc z tej pięknej pogody, której również towarzyszy przyjemna dodatnia temperatura a wiatr który zawiewa niesie w sobie zapach wiosny, wybieramy się na małą krajoznawczą wycieczkę. Niedaleko, bo w okolice Chrzanowa. Podążając szlakiem Orlich Gniazd, zapoznajemy się z dziejami jednego z zamków biskupów krakowskich a mianowicie udajemy się do ruin Zamku Lipowiec we wsi Babice.

 

Zamek Lipowiec

fot. Zamek Lipowiec

Położony na wapiennym wzgórzu Lipowiec przy szlaku z Krakowa na Śląsk miał pełnić funkcję ochronną traktu handlowego. Wykupiony od sióstr benedyktynek przez biskupa krakowskiego Jana Prandotę został własnością biskupstwa krakowskiego, do którego należał aż do 1789 roku. Dzięki owemu biskupowi, pochodząca z XIII wieku twierdza została rozbudowana a w późniejszym czasie pełniła również funkcje więzienia dla duchownych.

Burzliwa historia zamku a także trawiące go pożary na przestrzeni wieków pozostawiły swój ślad w jego murach, które po prostu coraz bardziej podupadały. Pamiętał jednak o nim również król Jan III Sobieski, który zatrzymał się w nim 17 sierpnia 1683 roku na odpoczynek podczas wyprawy na Wiedeń. Dziś w sieni przejazdowej na dziedziniec zobaczyć możemy wmurowaną tablicę kamienną upamiętniającą to wydarzenie, ufundowaną z okazji trzechsetnej rocznicy tej wizyty.

Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania w formie tzw. trwałej ruiny. Zobaczyć możemy kilkadziesiąt pomieszczeń na trzech kondygnacjach a dodatkowo wspiąć się na szczyt 27 metrowej wieży zamkowej, na której znajduje się dość wietrzny taras widokowy.

Wieża zamkowa na Zamku Lipowiec

fot. Wieża zamkowa na Zamku Lipowiec

Tuż pod zamkiem, we wsi Wygiełzów znajduje się dość okazały skansen, Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Został on otwarty w 1973 roku. Na jego terenie zobaczyć możemy aż 25 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogaconych również o małą architekturę taką jak kapliczki, pasieki czy studnie. Ich wnętrza zdobi typowy wystrój chat wraz ze sprzętem gospodarczym, którego na prawdę jest tam dużo. Rozmieszczone są w sektorze małomiasteczkowym i wiejskim, sąsiadując z typowo polskim dworem z 1730 roku, wybudowanym w Drogini koło Myślenic. Zasięg Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego obejmuje tereny zamieszkałe przez Krakowiaków Zachodnich, a więc obszar leżący po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Na terenie skansenu odbywają się lekcje muzealne, przeznaczone dla dzieci i przybliżające codzienne życie ówczesnych mieszkańców wsi.

Chata sołtysa w Skansenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego

fot. Chata sołtysa w Skansenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego

Przydatne informacje:

Godziny otwarcia Skansen i Zamek:

  • Sezon letni ( 1.03-31.10) od 8-18h
  • Sezon zimowy (1.11-28/29.02) od 8-15h

Ceny:

  • Skansen – bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 5zł
  • Zamek: bilet normalny – 7zł, ulgowy – 4zł
  • Bilet łączony do Zamku i Skansenu w soboty i niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy:
  • Normalny – 15zł
  • Ulgowy – 7zł

Dodatkowo można wykupić przewodnika oraz lekcje warsztatowe.

 

, ,

Podobne wpisy

EuropaFrancjaRelacje z podróży

Kraina Dolnego Renu

Do tej francuskiej krainy trafiamy nie przypadkowo. Bo zareklamowana jako miejsce nader zielone, w sercu którego znajdują się bajeczne, malutkie wioseczki, usytuowane między niewysokimi zalesionymi…
Menu